Еріда (Ксена)

Еріда (Ксена)

Еріда (136199 Eris) - найбільший (з відомих на сьогодні) об'єкт транснептунового поясу. У серпні 2006 отримав статус карликової планети, разом з Плутоном та Церерою.

Еріда (Ксена, 2003 UB313) була відкрита 8 січня 2005 року в Обсерваторії Маунт-Паломар (Palomar Observatory), Майком Брауном із Каліфорнійського технологічного інституту, Чедвіком Трухільо з обсерваторії Джеміні і Девідом Рабіновічем з Єльського університету, за допомогою 48 - дюймового телескопа Самуель Остін (Samuel Oschin Telescope).

Назва "Еріда" (лат. Eris) на честь грецької богині розбрату була прийнята Міжнародним астрономічним союзом 13 вересня 2006 року

Характеристики Еріди

Орбіта досить витягнута та нахилена під кутом 44,177° до площини екліптики. Зараз Еріда знаходиться майже у найвіддаленішій від Сонця точці орбіти, на відстані в 97 астрономічних одиниць, що дорівнює 14,5 мільярдів кілометрів. Найближча точка орбіти - 38 астрономічних одиниць від Сонця. А повне обертання навколо Сонця (тривалість року) вона здійснює за 560 років. Це означає, що іноді Еріда буває до Сонця ближче, ніж Плутон, а іноді далі, ніж Седна.

Діаметр Еріди становить 2400±100 км (лише на 6 % більше діаметру Плутона), а альбедо — 86±7 %. Таким чином, поверхня Еріди має вище альбедо, ніж поверхня будь-якого іншого об'єкту Сонячної системи, за винятком Енцелада. Спектральні дослідження показують, що на поверхні об'єкту знаходиться метановий сніг, чим і пояснюється високе альбедо. Цим Еріда схожа на Плутон і супутник Нептуна Тритон. Проте Плутон і Тритон червонуваті, а Еріда сірого кольору. Невідомо, з чим пов'язана така різниця кольорів.

Маса Еріди визначена завдяки наявності супутника, вона більше маси Плутона і рівна 1.66*1022 кг. Її щільність близька за значенням до щільності Плутона. Видимий блиск планети рівний 18,7m — в любительський телескоп знайти планету неможливо (для порівняння, блиск Плутона рівний близько 14m), тому спостерігати Еріду можна тільки за допомогою потужних телескопів в обсерваторіях.

Супутник

Супутник Диcномія (Габріела) має діаметр 250 км. Період обертання навколо Еріди складає приблизно 16 земних діб. Диcномія відображає всього 1 відсоток світла від тієї кількості, що відображає Еріда. Тому Диcномія мало вивчена. Невідома її форма, яка при такому розмірі може бути досить далека від сферичної і дуже химерна.