Знайдена перша придатна для життя планета

Учені вперше виявили за межами Сонячної системи планету, що може бути потенційно заселеною - на ній така ж температура, як і на Землі.

Планета має сприятливий для виникнення життя розмір, на ній, імовірно, є вода. Вона перебуває на відстані близько 200 трлн кілометрів від Землі. Орбіта нової планети проходить дуже близько до згасаючого сонця системи, відомого за назвою червоний карлик (в 14 разів ближче, чим Земля до Сонця). Поки про нову планету мало що відомо, однак вона стала першою за межами Сонячної системи, умови на якій наближені до земних.

Результати відкриття поки не опубліковані, однак вони були надані журналу Astronomy and Astrophysics. Планета була виявлена телескопом Південноамериканської обсерваторії La Silla , розташованого в Чилі. В обсерваторії є спеціальне устаткування, що дозволяє вловлювати коливання хвиль різної довжини. Ці коливання можуть указувати на існування інший світів.

Орбіта планети розташована навколо червоної карликової зірки Gliese 581. "Червоні карлики" - це невеличкі зірки, від яких виходить тьмяне червоне світло, однак тривалість їхнього життя більше, ніж у Сонця. Кілька років назад учені вважали, що в таких системах життя неможливе.

Зараз із упевненістю можна сказати, що відкриття нової планети, названої 581c, підштовхне до дослідження планет, які оточують подібні тьмяні зірки. Приблизно 80% зірок, розташованих біля Землі, - "червоні карлики".

Нова планета приблизно в п'ять разів більша Землі. Поки не ясно, чи є її поверхня скелястою, або ж це заморожена крижана куля з рідкою водою на поверхні. Якщо планета покрита скелями, то її діаметр у півтора разів більше земного, припускають учені. Якщо ж вона являє собою крижану кулю, то її розміри ще більше.

Відповідно до теорії, висунутої вченими, на 581c повинна бути атмосфера, однак який склад вона має, поки невідомо. Якщо атмосферний шар недостатньо щільний, то температура на поверхні планети може бути занадто висока. Однак дослідники вважають, що середня температура на поверхні 581c може коливатися від 0 до 40 градусів Цельсія.

Планета розташована на відстані 20,5 світлових років від Землі, у сузір'ї Терези. Вона є однією зі ста найближчих до Землі зірок. Сила тяжіння на 581c в 1,6 рази більша, ніж земна. Крім того, учені припускають, що планета не обертається навколо своєї осі, тому на одній з її сторін, завжди світить сонце, інша ж постійно залишається в темряві.

Незважаючи на те, що Gliese 581 входить у список найбільш близьких до Землі зірок, потрапити на неї протягом людського життя поки що неможливо.

 


Ключові слова: