Змагання «Космічний ліфт" вперше пройшли успішно
Команда американських винахідників із Сіетла перемогла в конкурсі космічних ліфтів, який проходив у Каліфорнії під егідою NASA. Вчені сконструювали спеціальний апарат за назвою LaserMotive, який зміг піднятися на заявлену в регламенті конкурсу висоту - 1 км по тросу, який підняв у повітря гелікоптер.
Із завданням LaserMotive упорався за 3 хвилини 48 секунд, у той час як суперники взагалі не змогли піднятися на необхідну висоту. Таким чином, інженери довели принципову можливість доправлення вантажів на орбіту без використання ракет.
Ліфт складається з трикутної рами, квадратної фотоелектричної панелі розміром 60 на 60 см та електричного мотора з редуктором. Перед вдалим підйомом він тричі не реагував на вплив випромінювання лазерної установки.
При цьому призовий фонд конкурсу залишається витраченим не повністю - за умовами змагання, якщо апарат зможе виконати завдання менш, ніж за 3 хвилини, його творці одержать $2 млн. Але цю умову виконати не вдалося, і винахідники задовольняться $900 тисячами.
Роботи двох інших команд з Канзас-ситі, штат Міссурі, і Саскачеванського університету не змогли пройти всю дистанцію і ніяких призів не отримали.За регламентом конкурсу, ліфт мав піднятися по тросу на висоту в 1 км із середньою швидкістю 5 м/c. На друге місце могли розраховувати інженери, які зможуть забезпечити швидкість підйому в 2 м/c.
Технічна складність полягала у тому, що необхідна для підйому апарата енергія повинна передаватися йому з землі променем лазера. Таким чином, винахідники із Сіетла посіли друге місце, а перше залишилося вакантним.
Змагання "Космічний ліфт" (Space Elevator Games) були організовані на базі ВВС США "Едвардс" в пустелі Мохаве. Захід проводиться за підтримки NASA з 2005 року. У 2009 році переможець був визначений вперше за останні три роки, так як раніше жоден з представлених пристроїв не відповідав жорстким умовам організаторів.Уперше ідея космічного ліфту була запропонована наприкінці XIX століття основоположником сучасної космонавтики Костянтином Ціолковським. В 1895 році він запропонував побудувати величезну вежу, яка досягала б орбіти з поверхні землі. Сучасні технології поки що не дозволяють побудувати досить легку і водночас міцну конструкцію, яка могла би прямо з'єднати навколоземну орбіту та поверхню планети.
А головною проблемою LaserMotive фахівці вважають його залежність від лазерного променя, який з висотою розсіюється, і ліфт не може повністю використовувати передану йому потужність.
Ключові слова: