Життя на Венері


Вчені знайшли в хмарах Венери ознаки існування життя. Фото ESO / M. Kornmesser / L. Calçada & NASA / JPL / Ca

В атмосфері Венери вченим вдалося виявити рідкісну хімічну сполуку, яка може вказувати на існування там живих мікроорганізмів.

Про це оголосила міжнародна команда вчених під керівництвом професора Університету Кардіффа Джейн Грівз на спеціально скликаній для цього прес-конференції.

Виявлена ​​речовина - фосфін (гідрид фосфору, PH₃) - це безбарвний отруйний газ, який вкрай рідко зустрічається в природних умовах. На Землі його в основному отримують штучним шляхом - в результаті хімічної реакції на виробництві.

Також фосфін виділяється при ударі блискавки і в результаті вулканічної активності, однак лише в дуже невеликих кількостях, а на Венері виявлені значні запаси цього газу.

Це і дозволило вченим висунути сенсаційну гіпотезу. Справа в тому, що природним шляхом в таких кількостях фосфін може бути отриманий в результаті життєдіяльності бактерій, що живуть в безкисневому середовищі.

Венера знаходиться майже в півтора рази ближче до Сонця, ніж наша планета, і її поверхня дуже розпечена, щоб на ній могли існувати будь-які відомі нам форми життя. Середня температура там становить близько 460 градусів Цельсія - в таких умовах плавиться свинець.

Втім, так було не завжди: вчені впевнені, що колись давно клімат на планеті був значно м'якший і її поверхня з великою ймовірністю була покрита океанами, в яких цілком могло зародитися життя.

Однак сильний парниковий ефект (атмосфера Венери майже повністю складається з вуглекислого газу) призвів до того, що в результаті планета нагрілася досить сильно, і океани там випарувалися.

Проте вчені вже кілька десятиліть вважали, що на Венері все ж встигли зародитися мікроорганізми, які можуть до сих пір продовжувати існування в атмосфері.

Щоб перевірити цю гіпотезу, астрономи детально вивчили планету за допомогою розташованого на Гаваях величезного інфрачервоного телескопа JCMT (діаметр головного дзеркала - 15 м), а потім уточнили отримані дані за допомогою комплексу ALMA, що складається з 45 телескопів в чилійській пустелі Атакама.

Пошуки вели на висоті 50-60 км від поверхні, де розташований постійний хмарний покрив планети. Хоча складаються ці хмари в основному з отруйного сірчистого газу і крапель сірчаної кислоти, температурні умови там цілком придатні для підтримки життя.

Саме там і був знайдений рідкісний газ - фосфін.

Кілька років вчені проводили розрахунки, намагаючись зрозуміти, які хімічні або фізичні реакції можуть виробляти фосфін в такій кількості. Послідовно виключивши можливі пояснення одне за іншим, вони прийшли до найбільш вірогідного висновку: газ має бактеріальне походження.

"Ми вважаємо, що знайшли цьому дуже переконливі докази", - заявила на прес-конференції одна із співавторів роботи, професор Массачусетського технологічного інституту (MIT) Сара Сігер.

При цьому автори статті підкреслюють: поки це лише свідчення того, що життя на Венері може існувати - а не доказ того, що воно там дійсно існує. Не виключено, що виявлений фосфін має якесь інше, невідоме нам поки походження.

 


Ключові слова: Венера, Позаземне життя,