Європа і США домовились про спільне вивчення Марсу

Американське і європейське космічні агентства підписали угоду про спільне дослідження Марса. Угода була підписана у Вашингтоні главою NASA Чарльзом Болденом і керівником ESA Жан-жаком Дорденом.

Підписанню документа передувала багатомісячна розробка програми MEJI (Mars Exploration Joint Initiative - спільна ініціатива по вивченню Марса). Вперше про цю ініціативу було оголошено в липні 2009 року. Розробка велася спільно фахівцями обох агентств.

В рамках нової угоди NASA і ESA домовилися про сумісне вивчення Червоної планети. Згідно новому документу, в 2016 році на орбіту Марса повинен вийти європейський апарат, а в 2018 році на поверхню Червоної планети висадиться один або декілька марсоходів.

Основна мета MEJI - отримання і доставка на Землю зразків грунту з Червоної планети.

Рішення про сумісне вивчення Марса було ухвалене частково через те, що марсіанські програми обох агентств вимагають серйозного фінансування. Так, наприклад розробка американського Mars Science Laboratory (який нещодавно отримав ім'я "Допитливість") обійдеться більш ніж в $2,3 млрд, що майже на $700 млн більше початкового кошторису. Цей факт може призвести до обмеження решти космічних програм NASA.

Аналогічна ситуація і з європейським апаратом ExoMars: на даний час на його доопрацювання потрібно грошей значно більше, ніж передбачалося. Запуск апарату вже неодноразово відкладався у зв'язку з фінансовими труднощами. 

Розробка спільного проекту також не буде дешевою - тільки з боку ESA потрібно близько 1 млрд євро.

Зовсім недавно Європейське космічне агентство уклало схожу угоду з Роскосмосом. В рамках угоди Європа планує купувати у Росії деталі енергетичної установки ExoMars. Окрім цього ракета-носій "Протон" буде резервною для космічного апарату (основною буде американська "Атлас"). Також ESA допоможе Роскосмосу в майбутній місії "Фобос-грунт", метою якої є доставка на Землю зразків грунту з марсіанського супутника.

 


Ключові слова: