Яке майбутнє Сонячної системи?


Галактика Андромеда (М 31)

Коли астрономи спостерігають за нічним небом, вони помічають, що усі галактики віддаляються від нас, тобто триває подальше розширення Всесвіту. Проте є одне виключення - галактика Андромеда (М 31), яка рухається до нас зі швидкістю 120 км/с. І через деякий час, у наступні кілька мільярдів років, наші галактики зустрінуться і почнеться довгий процес злиття. На той момент Сонце та Земля будуть ще існувати, тому виникає питання, що трапиться з нашою Сонячною системою?

Учені з Гарвардського центру астрофізики, зробили математичні розрахунки, і за результатами підготували доповідь «Зіткнення Чумацького шляху та Андромеди», у якій розглянуто кілька можливих варіантів розвитку подій для нашої Сонячної системи.

Наша галактика, Чумацький шлях, й Андромеда (М 31), та інші 40 невеликих галактик утворюють так звану «місцеву групу галактик». Тоді як більшість галактик віддаляються від нас із подальшим розширенням Всесвіту, «місцева група галактик», яка гравітаційно пов'язана, продовжуватиме взаємодіяти у майбутньому.

Під час народження Сонця, 4,7 мільярда років тому, Андромеда та Чумацький шлях були на відстані 4,2 млн світлових років. Рух на зустріч один одному пророкує неминуче зіткнення, зараз відстань між ними 2,6 млн світлових років. Проте відразу лобового зіткнення не буде. Спочатку, при першому наближенні (через 2 мільярда років), відбудеться перша хвиля взаємодії. Є 12% імовірність того, що Сонце буде викинуте назовні у хвіст нашої галактики, і згодом покине Чумацький шлях, біля 3% імовірність - що Сонце приєднається до Андромеди.

При другій хвилі взаємодії галактик розпочнеться процес об'єднання в одну велику галактику. Надмасивні чорні діри, які стануть центром нової Галактики, призведуть до зіткнення хмар газу та пилу, у районах зореутворення. Ця взаємодія, імовірно приведе до того, що Сонце буде викинуте на відстань 100000 світлових років від центру, у зовнішній ореол нової галактики.

Лише через 7 мільярдів років, коли Сонце знаходитиметься на останній стадії існування – Червоний гігант, а наша Земля перетвориться на палаючу золу, нова Галактика буде повністю сформована.

Це буде нова величезна галактика, яка втратить свої спіральні рукави і перетвориться в еліптичну.

 


Ключові слова: Андромеда, Чумацький шлях, Галактики,