Виявлено дві зірки з атмосферами, багатими на кисень
Вчені з Уорвікського (Великобританія) і Кільського (Німеччина) університетів знайшли два незвичайних білих карлика розмірами з Землю, у фотосфері яких містяться великі обсяги кисню.
Теоретичні моделі передбачають, що після «переробки» доступного водню, гелію і вуглецю зірки з масами в 7-10 сонячних повинні або ставати білими карликами з ядрами, багатими киснем, або завершувати своє існування вибухом наднової і перетворюватися на нейтронні зірки. На жаль, ядра більшості білих карликів приховані зовнішніми оболонками, що складаються з водню і / або гелію, тому астрономам ніяк не вдавалося зняти спектр зірки з високим вмістом кисню.
Автори роботи переглядали дані, зібрані в рамках проекту огляду неба - Sloan Digital Sky Survey, і виявили два спектри саме такого типу. Зацікавилися вчені білими карликами SDSS 0922 +2928 і SDSS 1102 +2054, які розташовуються на відстані в 400 і 220 світлових років від Землі.
Ядра таких білих карликів, як вважається, оточує вуглецева оболонка, товщина якої зменшується з підвищенням маси «вихідних» зірок. Оскільки виміряна концентрація вуглецю виявилася невелика, вчені зробили висновок про те, що SDSS 0922 +2928 і SDSS 1102 +2054 сформувалися з дуже масивних об'єктів, які ледве уникли вибуху і переходу в розряд нейтронних зірок. У цьому випадку SDSS 0922 +2928 і SDSS 1102 +2054 самі повинні володіти величезною масою; визначити її за наявними даними автори не змогли, а тому незабаром планують провести додаткові спостереження.
Ключові слова: