Виявлена наднова зірка невивченого типу

Наднову зірку раніше невідомого типу відкрив американський астроном.

Досі астрофізика знала наднові зірки двох основних типів - першого і другого, що розрізняються по схемі утворення і початковим зіркам. Перший тип виникає при вибухах білих карликів, які по масі близькі до нашого Сонця, але мають менші розміри і вищу щільність. Якщо білий карлик знаходиться в подвійній системі із звичайною зіркою, то її речовина може почати перетікати на білий карлик. Коли його маса перевищить певну межу, він починає стискатися, розігрівається і потім відбувається потужний вибух, що зриває зовнішні шари білого карлика.

Наднові другого типу утворюються із звичайних зірок. Якщо їх маса перевищує 10 сонячних і в їх центрі закінчиться паливо для термоядерних реакцій, то вони почнуть стрімко коллапсувати, скидаючи зовнішні шари зірки у вигляді вибуху наднової. Підсумком такої стрімкої еволюції може стати нейтронна зірка - невелике надщільне космічне тіло, що складається в основному з нейтронів.

І ось тепер виявлена наднова, характеристики якої не відповідають жодному з відомих типів. В принципі вона вперше спостерігалася астрономами-любителями 7 років тому, отримала позначення SN2002bj і була помилково віднесена до другого типу. Найяскравішою її відмінністю є те, що вона спалахнула і потьмяніла всього за 27 днів. У всіх же відомих наднових цей процес займає 3 - 4 місяці. "Це найшвидша еволюціонуюча наднова з усіх, які ми коли-небудь бачили", - заявив автор відкриття Дові Познанські з Національної лабораторії Лоуренса в Берклі (штат Каліфорнію, США).

Швидке потьмяніння зірки і певні характерні особливості її спектру дозволяють припустити, що вибух відбувався по раніше невідомій схемі. Пояснення розвитку події першим запропонував Ларс Білдстен з Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі. Він припускає наявність системи з двох білих карликів, один з яких складається переважно з гелію, що поступово перетікає на поверхню компаньйона. Коли там скупчується достатня кількість гелію, відбувається вибух, енергії якого вистачає на слабкий і швидко гаснучий спалах термоядерної наднової.

 


Ключові слова: