Відкриття величезної групи квазарів, підриває космологічний принцип

Група астрономів під керівництвом Роджера Клоуеса (Roger Clowes) з Університету Центрального Ланкаширу (Великобританія) виявила величезну групу квазарів (Huge LQG), що має розміри в 1 240 * 640 * 370 мегапарсек (4,044 * 2,087 * 1207000000 світлових років). Подібний гігантизм робить цю групу найбільшою відомою організованою структурою у Всесвіті.

Квазари - це активні ядра галактик, основними ознаками яких є періоди яскравого світіння з околиць надмасивних чорних дір, які є центрами квазарів. Таке світіння робить їх видимими на величезних відстанях, аж до 12-13 млрд світлових років. Хоча в 1982 році вперше було виявлено, що квазари групуються в скупчення або структури надвеликих розмірів - великі групи квазарів (Large Quasar Group), та традиційно вважалося, що розміри таких груп не можуть перевищувати сотні мільйонів світлових років в діаметрі.

Проте в сузір'ї Лева і прилеглих до нього ділянках вдалося виявити щось, що прямо суперечить цьому припущенню. Величезне скупчення квазарів з 73 галактик з активними ядрами, розташованих групою на середній відстані у 8,73 млрд світлових років від нас, «важить» близько 4,8 квнтл мас Сонця, що як мінімум в 3 000 000 разів більше маси Чумацького Шляху. Знахідка зроблена при детальному аналізі знімків каталогу DR7QSO, отриманих за допомогою Sloan Digital Sky Survey. Як вважає Роджер Клоуес, «це утворення важливе не тільки через свої розміри, але й тому, що воно кидає виклик космологічному принципу, загальноприйнятому з часів Ейнштейна».

Так космологічний принцип вважається ключовим положенням сучасної космології, згідно з яким кожен спостерігач в один і той же момент, незалежно від місця та напрямку спостереження спостерігає у Всесвіті в середньому одну і ту ж картину. З космологічного принципу, зокрема, випливають такі важливі для космології припущення, як відсутність обертання Всесвіту в цілому і відсутність у нього центру і просторових кордонів (інакше порушувалося б умова однорідності Всесвіту).

«Порушення» даного космологічного принципу означало б можливість усього перерахованого – що б підірвало сучасні уявлення про Всесвіт.

Очевидно, нове відкриття дає козир прихильникам існування «вісі зла» так як напрямок обертання галактик може виявитися зовсім не статистичною флуктуацією, а важливою глибинною ознакою природи Всесвіту.

 


Ключові слова: