Вчені знайшли на супутнику Юпітера Європі "їжу" для бактерій

Вчені виявили на супутнику Юпітера Європі великі запаси перекису водню - потенційного джерела енергії для бактерій-екстремофілів, які можуть мешкати в підлідному океані цього супутника, повідомляє прес-служба Лабораторії реактивного руху НАСА.

"Життя в тих формах, у яких ми його знаємо, потребує рідкої води, та таких елементів, як вуглець, азот, фосфор і сірка, а також деяких типів хімічних сполук або енергії для забезпечення життєвих процесів. На Європі є рідка вода та ці елементи, і ми думаємо, що такі сполуки, як перекис водню, можуть відігравати важливу роль у забезпеченні енергією живих організмів. Доступність речовин-оксидантів, таких як перекис, на Землі відіграло важливу роль в появі складного багатоклітинного життя ", - сказав співробітник лабораторії Кевін Хенд, провідний автор дослідження, опублікованого в Astrophysical Journal Letters.

На Європі - одному з чотирьох найбільших супутників Юпітера, відкритих ще Галілеєм, під багатокілометрових шаром льоду існує океан рідкої води. Вчені вважають океан Європи одним з вірогідних притулків позаземного життя.

Хенд і і його колега Майк Браун (Mike Brown) з Каліфорнійського технологічного інституту вивчали інфрачервоний спектр випромінювання, відбитого від крижаної поверхні Європи, за допомогою телескопа Keck II на гавайській обсерваторії імені Кека. У результаті вони виявили, що в тій півкулі Європи, яка повернута  в бік Юпітера, концентрація перекису водню відносно води досягала 0,12% (в 20 разів менше, ніж в аптечному перекису). В той же час в протилежній півкулі кількість перекису виявилася майже нульовою.

Вчені відзначають, що присутність перекису може бути важливим фактором для життя, оскільки перекис, змішуючись з водою, виділяє кисень. Реакція розкладання перекису водню може служити джерелом енергії для деяких організмів, відзначають науковці.

 


Ключові слова: Європа, Юпітер,