В Індії призупинили будівництво нейтринної обсерваторії
Будівництво Індійської обсерваторії з вивчення нейтрино (India-based Neutrino Observatory - INO) відкладається на невизначений термін, повідомляє Nature News. Це викликано тим, що обсерваторію планувалося будувати на території заповідника в Нілгирі, основними мешканцями якого є слони і тигри.
Обговорення місця будівництва обсерваторії, вартість якого складе 150 мільйонів доларів, ведеться з 2006 року. Учені сподівалися, що питання буде вирішено на їх користь, проте Джейран Рамеш, індійський міністр навколишнього середовища, заявив, що будівництво в Нілгирі відміняється. За словами міністра, він "вивчив велику кількість доповідей з даного питання" і дійшов висновку, що представлені екологами докази достатньо вагомі для відмови.
На даний час ученим пропонують розглянути можливість будівництва обсерваторії в інших регіонах, зокрема, Суруліяре. За словами представників влади, в цьому регіоні перешкод, пов'язаних з екологією, для будівництва обсерваторії немає. Самі учені підкреслюють, що вибір іншого місця означає як мінімум річну затримку для проекту. Це при тому, що будівництво і так затрималося на 4 роки через активність захисників навколишнього середовища.
Метою проекту INO є реєстрація атмосферних нейтрино. Детектори обсерваторії пропонується розташувати на глибині більше 1300 метрів. Вважається, що нова лабораторія дозволить отримати найточніші на сьогоднішній день дані про нейтрино.
Коли ця частинка вперше з'явилася у фізиці, учені вже твердо знали, що існують такі елементарні частинки, як нейтрони і протони - "цегла", складові атомного ядра. Нейтрон не має електричного заряду, і з цієї причини він отримав таку назву. У 1931 р. відомий швейцарський фізик Вольфганг Паулі дійшов висновку, що в природі повинна існувати ще одна нейтральна частинка з масою, набагато меншою, ніж у нейтрона, як він говорив, "маленький нейтрон". Коли він висловлював цю ідею з трибуни однієї міжнародної наукової наради, італійський фізик Енріко Фермі перебив його словами: - Називайте його "нейтрино"! Справа в тому, що по-італійськи зменшувально-пестливе закінчення "ино" відповідає українському суфіксу "чик". Отже нейтрино в перекладі з італійського означатиме "маленький нейтральний", або просто "нейтрончик".
Нейтрино - одні з найпоширеніших і енергійніших частинок у Всесвіті. Вони є елементарними частинками, які, разом з іншими частинками - кварками і лептонами, утворюють всю речовину, - від атомів до молекул, олівців, людей і зірок.
Більше мільярда нейтрино полетить крізь Ваше тіло, поки Ви читаєте це речення.
Ці частинки майже не мають маси, не мають електричного заряду і тому майже не взаємодіють з речовиною, а значить їх дуже важко виявити. Всепроникний потік невидимих частинок, які рухаються зі швидкістю, майже рівній швидкості світла, може дати важливі ключі до розуміння багатьох явищ - від чорних дірок до невидимої матерії і походження Всесвіту. Одне інтригуюче питання, на яке нейтрино можуть відповісти, - це проблема темної матерії: близько 90% маси Всесвіту ми не бачимо. Цей факт витікає зі спостережень поведінки галактик під дією гравітації невидимої речовини.
Переважну більшість нейтрино є залишками від Великого Вибуху, частина генеруються в близьких зірках, на кшталт нашого Сонця. Деякі нейтрино утворюються, коли космічні промені врізаються в земну атмосферу. Перш за все, всередині зірок нейтрино утворюються у великій кількості при ядерних реакціях, зокрема при бета-розпаді різних нестабільних ядер.
Дослідники нейтрино з Обсерваторії Седбері (Sudbury Neutrino Observatory, SNO) довели, що Сонце генерує стільки нейтрино, скільки передбачається сучасними моделями, але ці нейтрино приходять на Землю в різних формах.
Низько-енергійні нейтрино можуть спокійно проходити крізь Землю, і навіть крізь зірки. Але чим вище їх енергія, тим складніше їм проходити крізь тверді тіла, оскільки їх енергія примушує взаємодіяти їх з речовиною. Таким чином, найбільш енергійних нейтрино дуже мало, оскільки вони поглинаються за час своїх космічних подорожей. Учені оцінюють, що потік таких частинок поблизу Землі складає тільки одне нейтрино в день через площу поверхні в один квадратний кілометр.
Але ці енергійні нейтрино знаходяться в центрі найважливіших космологічних питань - як утворився і еволюціонує наш Всесвіт. Учені також чекають, що дізнаються значно більше про Всесвіт, обчисливши, звідки приходять нейтрино.
Ключові слова: