Учені зрозуміли, чому Земля віддаляється від Сонця

Група фахівців з Університету Хіросакі та університету Васеда (Японія) висловила припущення про те, що зміна орбіти Землі викликана впливом припливних сил.

Збільшення відстані між Землею та Сонцем було вперше виявлене в 2004 році; швидкість процесу невелика: Земля віддаляється лише на 15 см в рік.

Знайти пояснення цьому феномену намагалися багато учених; розглядалися версії про те, що причиною «віддалення» небесних тіл служать зменшення маси Сонця, зміна гравітаційної сталої G, продовження розширення Всесвіту,  або дія темної матерії. Представити переконливі докази своїх припущень автори, втім, так і не змогли.

У своїй роботі японські дослідники опиралися на досить добре вивчений механізм взаємодії між Землею та Місяцем (припливне прискорення), яке викликає щорічне збільшення орбіти супутника на 4 см, та збільшення періоду обертання нашої планети довкола осі на 0,000017 секунд. Аналогічні розрахунки, в основі яких лежить закон збереження моменту імпульсу, автори провели для системи гравітаційно пов'язаних Землі і Сонця. Щорічний приріст періоду обертання Землі в цьому випадку склав 0,00003 секунд; як відзначають учені, отримана величина дуже мала і не суперечить даним експериментальних досліджень.

 


Ключові слова: Земля,