Учені пояснили походження надмасивних чорних дірок

Професор Мітчелл Бегельман з Колорадського університету і астрофізик Марта Волонтері з університету штату Мічіган, США, висунули гіпотезу, що пояснює походження надмасивних чорних дірок в ранньому Всесвіті.

Відповідно до цієї гіпотези, чорні дірки формувалися в газовому коконі зірок-гігантів з масою в мільйони разів більшою за сонячну. Як вважають Бегельман і Волонтері, утворення надмасивних чорних дірок відбувалося в два етапи. На першому етапі відбувалося накопичення речовини зіркою-гігантом з швидкістю близько 1 маси Сонця в рік. Діаметр такої зірки міг досягати меж Сонячної системи. Оскільки приріст речовини в ній відбувався набагато швидше, ніж у зірки меншого розміру, «зародок» чорної дірки також був масивніший. На другому етапі чорна дірка, що сформувалася, починала поглинати зоряну оболонку і росла ще швидше. Проте щільний газовий «кокон» не дозволяв потужному рентгенівському випромінюванню чорної дірки розсіяти навколишню речовину. При охолодженні газу нижче за критичну точку, випромінювання проривало газову оболонку і розсіювало її, вивільняючи чорну дірку з масою в десятки тисяч разів більше сонячної.

«Якщо наша гіпотеза вірна, ми маємо пояснення тому, як гігантські чорні дірки в ранньому Всесвіті могли утворитися за відносно короткий термін. До недавнього часу вважалося, що вони формувалися виключно шляхом злиття чорних дірок з меншою масою», – говорить професор Бегельман. Учені сподіваються, що космічний телескоп імені Джеймса Уебба, який почне роботу в 2013 році, підтвердить або спростує їх гіпотезу.

 


Ключові слова: Чорна діра,