У Всесвіті виявлена колосальна «порожнеча»

Міжнародна група учених, що проводила одне з наймасштабніших досліджень Всесвіту (Six Degree Field Galaxy Survey, 6dFGS), оголосила про завершення основного етапу робіт. Первинний аналіз отриманих даних приніс цікавий результат: учені виявили найбільшу за розмірами порожнечу (простір, вільний від скупчень галактик та зірок) зі всіх зареєстрованих.

Для спостережень в рамках проекту 6dFGS використовувався Британський телескоп Шмідта, який встановлений в Австралії і тому може забезпечити дослідження лише деякої частини космічного простору. В цілому дослідники вивчили 41% всієї площі неба видимого з Південної півкулі, визначивши розташування 110 тисяч галактик, що знаходяться в радіусі 2 млрд світлових років від Землі.

Обробка зібраної інформації продовжуватиметься ще досить довго, але вже зараз вчені готові повідомити, що областю найбільшого зареєстрованого зосередження речовини стало надскупчення Шеплі, віддалене від Землі на 600 млн світлових років. А ось серед виявлених пустот виділяється гігантська «порожня» область, діаметр якої складає близько 3,5 млрд світлових років.

Існування порожнечі такого неймовірного розміру важко пояснити в рамках сучасних космологічних теорій.

На думку вчених, уточнити існуючі моделі і знайти відповіді на багато інших запитань допоможе аналогічне дослідження, проведене за допомогою телескопів Північної півкулі. Роботи за цим проектом вже стартували.

 


Ключові слова: