У космосі виявлено мандруючу планету

У журналі Astrophysical Journal Letters опублікована інформація з описом досить рідкісного відкриття - знайдена планета PSO J318.5-22, яка вільно летить у відкритому космосі. Вчені поки що не можуть дати відповідь на питання, звідки взялася ця планета і куди зникла її зірка.

Вік PSO J318.5 -22 оцінюється в 12 млн років, що дуже мало за космічними мірками, тобто планета утворилася буквально щойно. Газовий гігант масою в шість разів більше Юпітера, знаходиться на відстані 80 світлових років від Землі. Виявили планету випадково, коли на даних, отриманих гавайським телескопом Pan - STARRS 1 (PS1), запустили програму пошуку коричневих карликів. Через досить низькі температури ці зірки дуже слабо світяться в червоному діапазоні. Програма пошуку опрацювала 4 петабайта фотографій і видала PSO J318.5 -22 як один з аномальних результатів. Об'єкт був набагато червоніший, ніж червоні карлики. Додаткові дослідження показали, що властивості цього газового гіганта схожі з властивостями аналогічних газових гігантів навколо молодих зірок, але у цьому випадку зірка відсутня.

«Ми ніколи раніше не бачили планет, що вільно летять у космосі, - говорить д -р Майкл Ліу (Michael Liu) з Інституту астрономії при Гавайському університеті. - Я часто розмірковував, чи існують такі самотні об'єкти у Всесвіті, і тепер ми знаємо, що це так». Останнім часом виявлені більше тисячі планет за межами Сонячної системи, але дуже мало з них можна спостерігати в телескоп. Навіть якщо це можливо, присутність поряд яскравого світила заважає їх вивченню. У випадку з планетою PSO J318.5 -22 ніяких перешкод немає, так що у вчених з'являється рідкісна можливість вивчити, як розвиваються газові гіганти такі як Юпітер незабаром після народження.

 


Ключові слова: