Телескоп "Хаббл" відсвяткував своє 30-річчя


Більший об'єкт на фото - туманність NGC 2014, а сусідній - NGC 2020

24 квітня 1990 року, 30 років тому, був запущений на орбіту телескоп "Хаббл", і на честь цієї події була зроблена фотографія далекого космосу.

На цьому фото - район формування зірок, розташований за межами нашої галактики - Чумацького шляху. Він знаходиться в 163 тис. світлових років від Землі.

Більший об'єкт є туманністю NGC 2014 року, а сусідній об'єкт називається NGC 2020.

Астрономи називали цю групу туманностей космічним рифом через її схожість з підводним світом Землі.

Як відомо, в перші ж тижні після запуску "Хаббла" в оптичній системі було виявлено дефект, через якого не вдавалося досягти необхідної різкості зображення. Цю проблему невдовзі усунули за допомогою системи корекції.

Зроблені "Хабблом" знімки планет, зірок і галактик назавжди змінили наше уявлення про космос.

Багато хто вважає, що це найважливіший науковий інструмент з усіх, коли-небудь створених людиною.

Експлуатація автоматичної обсерваторії триває і зараз.

Американське космічне агентство НАСА заявило, що фінансування телескопа буде тривати до тих пір, поки його використання буде продуктивним.

У минулому році, завдяки отриманим з нього даними, було опубліковано близько тисячі наукових робіт, тому, безсумнівно, він залишається в авангарді наукових відкриттів.

Зрозуміло, що інженери ретельно стежать за станом систем "Хаббла". На щастя, всі чотири основні інструменти на борту - дві камери і два спектрографа - функціонують без нарікань.

Раніше слабким місцем телескопа були шість гіроскопів, які допомагають повертати обсерваторію і наводити її на об'єкти, при цьому стабілізуючи телескоп під час фото.

Ці пристрої періодично виходили з ладу, і під час останнього техобслуговування в рамках місії "Атлантіс" за програмою "Спейс шаттл" астронавти замінили всі шість гіроскопів. Три з них після цього вже вийшли з ладу, але, як сказала науковий співробітник програми НАСА Дженніфер Вайсман, особливого приводу для хвилювання немає.

"Номінально нам потрібні три гіроскопа, але ми можемо працювати навіть з одним завдяки винахідливості інженерів", - сказала вона. Вважається, що телескоп зможе справно функціонувати ще кілька років.

Старт космічного телескопа імені Джеймса Вебба, який покликаний стати наступником "Хаббла", призначений на цей рік, але присутність на орбіті сучасної обсерваторії розширить можливості "Хаббла", а не спише його за непотрібністю.

Це пояснюється тим, що новий телескоп зможе бачити космос в довших світлових хвилях, ніж "Хаббл". Вони будуть доповнювати один одного і в деяких випадках працювати в тандемі для отримання більш повної картини.

Проект "Хаббл" став у нагоді для астрономів з усього світу, і зокрема в Європі, розповіла науковий співробітник Європейського космічного агентства (ЄКА) Антонелла Нота. ЄКА експлуатує "Хаббл" разом з НАСА.

"В меморандум про взаєморозуміння була включена гарантія, що європейські астрономи отримають 15% часу на роботу з телескопом на весь період місії. Якщо взяти сумарний час, який отримали європейські астрономи, то вийде 22%. Європейські астрономи - люди творчі, вони розумні і займаються передовою наукою ", - розповіла вона в інтерв'ю Бі-бі-сі.

Машина відкриттів

Це звучить як кліше, але "Хаббл" в буквальному сенсі став машиною відкриттів.

До запуску телескопа в 1990 році астрономи не знали вік Всесвіту. Хтось думав, що йому 10 млрд років, хтось наполягав на віці в 20 млрд років.

Завдяки вивченню "Хабблом" пульсуючих зірок, вченим вдалося звузити розбіжності в оцінках віку, і тепер нам відомо, що нашому Всесвіту 13,8 млрд років.

Обсерваторія зіграла важливу роль в нашому розумінні розширення космосу, дослідження по цій темі було удостоєно Нобелівської премії. "Хаббл" представив остаточні докази існування надмасивних чорних дір у центрах галактик.

Зараз здається дивним, що в момент запуску "Хаббла" вченим не була відома ні одна екзопланета - тобто планета, що обертається навколо зірки за межами Сонячної системи. Зараз "Хаббл" - лідер у вивченні далеких світів і в дослідженні їх атмосфер.

І хоча сучасні восьмиметрові наземні телескопи можуть робити багато так само, як і "Хаббл", а в чомусь його навіть перевершують, у космічній обсерваторії немає конкурентів в тому, що стосується досліджень далекого космосу.

Проведені ним дослідження Deep Field, в ході яких телескоп був спрямований на певну частину неба протягом декількох днів для виявлення тьмяних галактик, стали одним з видатних досягнень в астрономії.

Ці дослідження дали нам уявлення про те, як виглядав Всесвіт через кілька сотень мільйонів років після Великого вибуху. Завдяки своїм точним інфрачервоним детекторам, космічний телескоп імені Джеймса Вебба зможе заглянути ще далі.

Одним з астронавтів на борту космічного човника "Діскавері", який 25 квітня 1990 року вивів "Хаббл" на орбіту ", стала Кетрін Салліван. Вона описала цей процес у своїй книзі" Відбитки рук на "Хабблі".

"Хаббл" зробив величезний внесок в науку. Але до початку написання книги я не усвідомлювала, в якій мірі "Хаббл" став частиною сучасної популярної культури - завдяки своїм чудовим знімкам", - сказала вона в інтерв'ю Бі-бі-сі.

 


Ключові слова: Хаббл,

За матеріалами: https://www.bbc.com/