Телескоп "Чандра" знайшов блукаючу чорну діру

Астрономи, що працюють з телескопом "Чандра", отримали дані, які говорять про те, що з галактики CID-42 при її формуванні була викинута надмасивна чорна діра.

Гіпотеза астрономів ґрунтується на спостереженні за галактикою CID-42, що розташована на відстанні чотирьох мільярдів світлових років від Землі. У видимому діапазоні у неї є два потужних джерела світла. Спостереження за допомогою телескопа "Чандра" показали, що при цьому тільки одне з джерел випромінює також в рентгенівському діапазоні.

Галактика CID-42 являє собою продукт злиття двох галактик. Два потужних джерела світла виглядають як дві надмасивні чорні діри, що знаходилися в центрі батьківських галактик. Обидві чорні діри в процесі поглинання навколишнього матеріалу повинні випромінювати рентгенівські промені, але "Чандра" зареєструвала дане випромінювання лише від одного джерела.

У цього, за словами астрономів, може бути два пояснення. Або друге джерело закриває щільне скупчення міжзоряної речовини, або воно зовсім не має чорної діри. В такому разі перше джерело є єдиною чорною дірою, яка виникла в результаті злиття чорних дір, із двох об’єднаних галактик.

Віддалене від центру галактики положення утвореної чорної діри астрономи пояснюють тим, що вона була викинута через несиметричне випромінювання гравітаційних хвиль в процесі злиття. Таким чином, спостереження за галактикою може стати першим прямим підтвердженням існування блукаючих чорних дір, передбачених ще Ейнштейном в його загальній теорії відносності.

Факт такого спостереження говорить про можливість існування багатьох мандрівних чорних дір у Всесвіті.

 


Ключові слова: Чорна діра,