Телескоп. Як зробити правильний вибір?

Ви вирішили подарувати телескоп дитині чи близькій людині? Відмінний вибір! Пізнання таємниць космосу, вивчення зоряного неба позитивно впливає на характер людини, її світогляд. Розуміючи красу і велич космосу, ми вчимося жити в гармонії з природою. 

Сучасний ринок телескопів, доступних практично кожному, досить широкий і різноманітний. Ви можете стати власником недорогого телескопа початкового рівня, або ж придбати великий телескоп з характеристиками професійної техніки, якою користуються сьогодні астрономи. Перш ніж оглянути асортимент телескопів, які відповідатимуть вашим потребам, варто визначитися з типом оптичної системи телескопа, його монтування та фірмою-виробником. 

Існують декілька найбільш поширених на сьогодні оптичних систем телескопів у серії аматорської техніки: рефрактори (об'єктив - лінза), рефлектори (об'єктив - дзеркало), система Кассегрена, Максутова-Кассегрена і Шмідта-Кассегрена (системи з комбінованим набором лінз і дзеркал). Вибір оптичної системи дуже важливий, хоча можна звичайно вибрати і телескоп, який сподобається вам за зовнішнім виглядом. Варто виділити основні аспекти даних оптичних систем. 

Рефрактори 

Телескопи рефрактори в якості об'єктива використовують лінзу або систему лінз, в передній частині труби. Вони мають велику довжину в порівнянні з іншими системами. Ціна телескопа зі збільшенням діаметра об'єктива зростає непропорційно, тому що виготовлення якісної великий лінзи складний виробничий процес, на відміну від виготовлення дзеркал. Такі телескопи часто застосовуються для астрофотографії. 

Телескопи системи рефрактора зручні для спостережень на відкритій місцевості і незручні для спостережень з балкона або відкритого вікна. 

Загалом, телескопи рефрактори відмінно підходить дітям, тому що не мають особливих складнощів з роботою. Рефрактори не так примхливі до температурних режимів на відміну від дзеркальних телескопів. 

Рефлектори 

Оптична система рефлекторів відрізняється від системи рефракторів кардинально. В якості об'єктива тут виступає увігнуте дзеркало в задній частині труби. Виготовлення дзеркал простіше, ніж лінз, тому телескопи рефлектори з тим же діаметром об'єктива, що рефрактор, будуть на порядок дешевші. Рефлектори найчастіше встановлюються на екваторіальному монтуванні, яка може бути складна дітям, але в той же час більш функціональна і зручна в тривалих спостереженнях, ніж азимутальна. Також такі телескопи можуть бути встановлені на монтуванні Добсона - дешевій, але не придатній для точних спостережень та навігації. 

Дзеркала мають тонкий відображаючий шар, тому варто це враховувати при використанні телескопів такого типу. Небезпеку становлять часті різкі зміни температур. Після спостережень рекомендується зачохлити телескоп, щоб дзеркало та інші частини труби, не покривалися конденсатом. Сьогодні в асортименті доступний широкий вибір рефлекторів від 80-100 мм до 150 і навіть 250 мм в діаметрі об'єктива. 

Якщо вам важлива світлосила телескопа, якщо ви хочете спостерігати слабкі і далекі об'єкти і при цьому максимально заощадити гроші - цей тип телескопів для Вас.     


Телескопи - Максутова-Кассегрена, Шмідта-Кассегрена 

З моменту винаходу Галілео Галілеєм телескопа і широкого його поширення став відомий факт спотворень зображень (Хроматична аберація), яку дають лінзи і зокрема ж вони є об'єктивами у системах телескопів-рефракторів. З цим намагалися, так чи інакше, боротися. Дзеркальні системи практично позбавлені цих недоліків, але в них можуть виникати інші - сферична аберація. 

Для виправлення викривлень у дзеркальних системах оптики були винайдені коригувальні лінзи і пластини, що встановлюються в передній частині труби. Подібні системи мають дуже якісне і чітке зображення, дуже компактні та прості в транспортуванні. 


Монтування 

Напевно кожен, хто тримав у руках підзорну трубу або бінокль помічав, що виникає бажання обперти на що-небудь руки, тому що тремтіння рук передаються інструменту і зображення тремтить, заважаючи розглядати деталі далеких об'єктів і предметів. Механічна рухома система і опора, на яку встановлюється телескоп, називається монтуванням. Існує безліч систем монтувань, в аматорській лінійці телескопів їх три основних типи: азимутальна, екваторіальна і система Добсона. Кожен тип монтувань володіє своїми перевагами і недоліками. 

Азимутна, наприклад, проста і зручна для телескопів системи типу рефрактор, зручна дітям. 
Екваторіальна - настроюється відповідно широти місця спостережень і дозволяє наводити телескоп на небесні світила за координатами, незамінна для точних астрономічних спостережень, пошуку комет, слабких об'єктів неба. Ця система відмінно підходить для астрофотографії - фотографування зоряного неба, космічних об'єктів. 

Система Добсона - проста і нехитра, але незручна для пошуку слабких об'єктів. Така система найчастіше застосовується для великих рефлекторів, що здешевлює загальну вартість комплекту "телескоп плюс монтування", і при цьому Ви отримуєте могутній телескоп. 

Вдалого вибору і великих вражень від пізнання таємниць космосу! 

За матеріалами: planetarium-kharkov.org


Читайте також:

Про телескопи
Що можна побачити в телескоп?

 


Ключові слова: