Spitzer виявив найбільше кільце Сатурна

Космічний телескоп NASA Spitzer виявив навколо Сатурна гігантське інфрачервоне кільце, раніше не відоме. "Це одне надвелике кільце", - говорить Анне Вербісцер, астроном з університету штату Вірджинія, Шарлотсвілль. "Якби ви могли побачити це кільце в нічному небі, то його ширина склала б два повні Місяці".

Новий пояс тягнеться в межах всієї системи Сатурна, причому його орбіта нахилена під кутом 27 градусів до площини основного кільця Сатурна. Кільце, починається на відстані близько 6 млн. км. від планети і розповсюджується у напрямі назовні приблизно на 12 млн. км.

Щоб заповнити весь об'єм кільця, знадобилося б біля одного мільярда планет типу Земля, зібраних разом. Один з найдальших супутників Сатурна, Феба, обертається в межах недавно виявленого кільця, і, можливо, є джерелом речовини, з якої складається кільце.

Кільце досить розріджене, складається з далеко розкиданих один від одного частинок льоду і пилу. Інфрачервоні датчики телескопа Spitzer зуміли розпізнати блиск холодного пилу, температура якого всього лише близько 80 градусів Кельвіна (мінус 193 градусів Цельсія).

Це відкриття може допомогти в вирішенні загадки одного з супутників Сатурна. Япет має дивний зовнішній вигляд - одна сторона його яскрава, а інша - дуже темна, відповідно до принципу, який нагадує символ інь-янь. Астроном Джіованні Касіні вперше помітив цей супутник в 1671 році, а через декілька років визначив, що у супутника є темна сторона, яка тепер носить назву Касіні Регіо на його честь.

Надвелике кільце Сатурна могло б пояснити, утворення Касіні Регіо. Кільце обертається в тому ж напрямі, що і Феба, тоді як Япет, решта кілець і більшість супутників Сатурну рухається в протилежну сторону. На думку вчених, частина темної пилоподібної речовини з дальнього кільця переміщається всередину, у напрямку до Япета, врізаючись в покриту льодом поверхню супутника.

"Астрономи давно вважали, що існує зв'язок між дальнім супутником Сатурна Фебою і темною речовиною Япета ", - сказав Гамільтон.

У астрономів були підозри відносно того, що Феба може здійснювати рух в поясі пилу, і коли учені проаналізували дані, отримані за допомогою Spitzer, хмара пилу була виявлена. Кільце важко побачити за допомогою телескопів, що працюють у видимій області спектру. Відносно невеликі частинки в кільці не можуть відображати багато видимого світла, особливо за межами Сатурна, де сонячне світло досить слабке.

 


Ключові слова: Сатурн,