Складна органіка могла утворитися в протопланетному диску

Органічні молекули - потенційні попередники життя на Землі - могли бути синтезовані в космосі. Згідно з новими даними, утворення необхідних для життя молекул - частина звичайного процесу формування планет.

З тих пір як складні органічні молекули були виявлені в метеоритах і кометах, вчені вважають, що це міг бути один зі способів, яким відповідні речовини потрапили на Землю. Однак походження цих молекул залишається невідомим. Можливо, вони сформувалися в міжзоряній газопиловій хмарі, з якої виникли Сонце і планети.

Після колапсу міжзоряної хмари і утворення  зірки залишається матеріал (протопланетний диск, сонячна туманність), частки якого поступово злипаються і формують планети.

Фред Сьесла із Чиказького університету і Скотт Сенфорд з Дослідницького центру НАСА ім. Еймса змоделювали умови протопланетного диску. Науковці врахували масу частинок, температуру, тиск, щільність хмари, УФ-потоки і т. д. Судячи з результатів моделювання, частинки льоду цілком могли опинитися в такій точці простору, де на них міг подіяти короткий спалах УФ-випромінювання високої енергії, що призводило до вивільнення іонів та утворення радикалів. Потім частку могло віднести в область підвищеної температури, де формувалися нові зв'язки. Тим самим не виключено утворення органічних молекул.

«У лабораторних умовах при дуже низькому тиску і температурі утворюється так званий астрофізичний лід, до складу якого входять вода і вуглець-та азотовмісні молекули, - Включаєте УФ-лампу і бомбардуєте частинки льоду УФ-фотонами, потім вимикаєте лампу, злегка нагріваєте частки, аналізуєте їх і з'ясовуєте, що таким чином може сформуватися складна органіка: амінокислоти, хінони і нуклеїнові основи.

Найголовніше в тому, що якщо ми правильно розуміємо процеси, що відбувалися в сонячній туманності, то утворення органічних речовин протікало і протікає у всіх планетних системах», - підкреслює пан Сьесла.

 


Ключові слова: