Про політ Гагаріна у космос

Намагання Радянського Союзу бути першим у космічній гонці призвело до того, що при створенні корабля «Восток» був обраний ряд неоптимальних рішень. Деякі компоненти створити вчасно не встигли, в результаті довелося відмовитися від системи аварійного порятунку на старті і системи м'якої посадки корабля. Крім того, з конструкції споруджуваного корабля «Восток» була прибрана дублююча гальмівна установка. Останнє рішення було обґрунтоване тим, що при запуску корабля на низьку 180-200 кілометрову орбіту, він у будь-якому випадку протягом 10 діб зійшов би з неї внаслідок природного гальмування об верхні шари атмосфери і повернувся б на землю. На ці ж 10 діб розраховувалися і системи життєзабезпечення.

Юрій Гагарін

Старт корабля «Восток» був проведений 12 квітня 1961 о 09.07 за московським часом з космодрому Байконур, з пілотом-космонавтом Юрієм Олексійовичем Гагаріним на борту; позивний Гагаріна був «Кедр». Після команди «на старт», Гагарін вимовив фразу: «Поїхали!». Ракета-носій Восток стартувала у штатному режимі, але на завершальному етапі не спрацювала система радіоуправління, яка повинна була вимкнути двигуни 3-го ступеня. Вимкнення двигунів сталося тільки після спрацьовування дублюючого механізму (таймера), але корабель уже піднявся на орбіту, найвища точка якої (апогей) виявилася на 100 км вище розрахункової. Сходження з такої орбіти, в разі поломки єдиної гальмівної установки, за допомогою «аеродинамічного гальмування» могло зайняти за різними оцінками від 20 до 50 днів.

Макет корабля «Восток»

На орбіті Гагарін провів найпростіші експерименти: пив, їв, робив записи олівцем. Всі свої відчуття і спостереження він записував на бортовий магнітофон. До польоту ще не було відомо, як людська психіка буде вести себе в космосі, тому був передбачений спеціальний захист від того, щоб перший космонавт в пориві божевілля не спробував би керувати польотом корабля. Щоб включити ручне управління, йому треба було розкрити запечатаний конверт, всередині якого лежав аркуш з кодом, набравши який на панелі управління можна було б її розблокувати.

В кінці польоту гальмівна рухова установка (ГРУ) спрацювала, але не зовсім коректно, через що автоматика видала заборону на штатний поділ відсіків. В результаті, протягом 10 хвилин перед входом в атмосферу корабель безладно крутився зі швидкістю 1 оберт в секунду. Коли корабель увійшов в більш щільні шари атмосфери, то з'єднуючі кабелі перегоріли, а команда на поділ відсіків надійшла вже від термодатчиків, лиш тоді спусковий апарат відокремився від основного відсіку. Спуск відбувався по балістичній траєкторії (як і у решти космічних кораблів серій «Восток» та «Восход»), тобто з 8-10 кратними перевантаженнями, до яких Гагарін був готовий. Складніше було пережити психологічні навантаження - після входу капсули в атмосферу загорілася обшивка корабля (температура зовні при спуску досягала 3-5 тисяч градусів), по шибках ілюмінаторів потік рідкий метал, а сама кабіна почала потріскувати.

Спусковий апарат

На висоті 7 км у відповідності з планом польоту Гагарін катапультувався, після чого капсула і космонавт стали спускатися на парашутах роздільно. Після катапультування і від'єднання повітропроводу спускового апарату, в герметичному скафандрі Гагаріна не відразу відкрився клапан, через який повинно було надходити зовнішнє повітря, так що Гагарін ледве не задихнувся. Останньою проблемою в цьому польоті виявилося місце посадки - Гагарін міг опуститися на парашуті в крижану воду Волги. Проте першому космонавту допомогла хороша передполітна підготовка - управляючи стропами, він скоригував траєкторію спуску парашута і приземлився в 1,5-2 кілометрах від річки.

 


Ключові слова: