Підписуйтесь та слідкуйте за свіжими новинами про космос, цікавими статтями та іншими оновленнями на сайті за допомогою Twitter

Поширенні уявлення про інопланетян помилкові

Джилл Тартер, яка нещодавно покинула пост голови Центру досліджень проекту SETI, взялася за популяризацію справи всього свого життя в масах, сподіваючись у тому числі знайти додаткове фінансування. І тут же зіткнулася з певною стереотипністю поширених уявлень про проблему.

Наше розуміння розумного життя і технічно розвинутої цивілізації можуть бути сильно обмеженими. «Всі ці "Люди в чорному-3" , "Прометей" і т. п. - розвага і метафори наших власних страхів, не мають жодного відношення до того, якими будуть насправді перші контакти з інопланетянами», - вважає Тартер. За її словами, автори голлівудських мелодрам занадто перегинають як з доброзичливими образами інопланетян, так і з страшними чудовиськами, які прагнуть знищити Землю.

Голлівудські інопланетяни, і їх сприйняття в масовій культурі - це, називаючи речі своїми іменами, катастрофічний провал уяви. Це просто проекції того, як ми підсвідомо розуміємо прибульців з інших планет. Просунуті цивілізації за межами Сонячної системи будуть цікавитися нами в кращому випадку в тій же мірі, в якій ми цікавимося колонією бактерій десь у біологічній лабораторії. Думати інакше - страхітливий, неефективний нарцисизм.

У цьому сенсі Джилл Тартер називає невдалими попередні спроби Карла Сагана, одного з фактичних засновників SETI, поширити в масах більш адекватні концепції позаземного життя, за допомогою, зокрема, роману «Контакт» . Важко представити навіть не механізми, що дозволяють інопланетянам блискавично ставати схожими на людей, а їх мотивацію. Зрозуміло, що Саган хотів заспокоїти маси, змусити їх забути всі ці жахи з «Війни світів» і тому подібної літератури. Але чому чисто гіпотетичний позаземний розум взагалі повинен бути доброзичливо налаштований до людей, аж до організації для них безкоштовних екскурсій до центру Галактики?

Ну а заяви уфологів про постійне втручання інопланетян у земні справи - і зовсім театр абсурду. Це просто перенесення уявлень про демонів і ангелів в XXI століття: тривале і потайне смикання за невидимі (і неіснуючі) ниточки управління людством не потрібні цивілізації, що може собі дозволити міжзоряні подорожі. Подібна конспірологічна діяльність інопланетян - просто прояв людських страхів у нашій власній психіці.

Пані Тартер, вельми стримано оцінює перспективи контакту, у нас поки немає ніяких прямих доказів існування позаземного розуму, і якщо ми коли-небудь і отримаємо від нього сигнал, то сумнівно, щоб нам вдалося дізнатися з нього, як виглядають інопланетяни або яким вони бачать світ. І це лише в тому випадку, якщо сигнал буде грунтуватися на зрозумілих для нас видах випромінювання і ми зуміємо його дешифрувати.

До речі, вченій не ясні мотиви гіпотетичних інопланетян на витрату ними вагомої частини свого ВНП на подорож до Землі. Судячи з астрономічних даних, у нас немає надлишку важких елементів в порівнянні з будь-якою з виявлених землеподібних планет. Ніякий сценарій «Аватар» щодо Землі,  в реальному житті неможливий. Не здається їй правдоподібною і гіпотеза про патологічних злих інопланетних цивілізаціях.

В кінцевому рахунку, вважає екс-керівник Центру досліджень проекту SETI, враховуючи більш ніж 10-мільярдний вік відомих зірок з високим вмістом металів (а значить, і планетами), майже всі спроби безпосередньо уявити собі спілкування на рівних з інопланетною цивілізацією можливі тільки у варіанті, коли 10-річна дитина, вистукує по стінці мурашника азбукою Морзе: «Привіт, мурашки, як ваші справи?». Проблема в тому, що мурашки - тобто ми - можуть просто не знати азбуки Морзе.

 


Ключові слова: