Отримані найчіткіші знімки космосу

Група учених з британського Кембріджського університету та Каліфорнійського технологічного інституту розробила технологію, що дозволила наземним телескопам обігнати орбітальний "Хаббл" за якістю зображення. Отримані найчіткіші знімки космічних об'єктів в історії науки, повідомляє Кембріджський університет у своєму прес-релізі.

Робота велася в паломарській обсерваторії у Каліфорнії. Розташовані там телескопи програють "Хабблу" за якістю зображення вдесятеро (як і інші наземні телескопи), проте використання нової технології - "Лакі" (Lucky) дозволило отримати зображення, які перевершують хаббловські по чіткості та роздільній здатності у два рази.

На зроблених з використанням нової технології знімках зоряного скупчення M13, яке розташоване на відстані 25 тисяч світлових років від Землі, можна розрізнити зірки, що знаходяться на відстані одного світлового дня один від одного, а на знімках планетарної туманності "Котяче око" (NGC6543), яке віддалене на три тисячі світлових років, - об'єкти, між якими всього декілька світлових годин.

Великою перешкодою для отримання якісних фотографій наземними телескопами до цього часу була атмосфера, яка сильно спотворювала зображення. Орбітальні телескопи не мають цього недоліку, але обмежені в розмірах, крім того, дуже дорогі.

Технологія "Лакі" побудована на використанні адаптивної оптики. Високошвидкісна камера робить двадцять знімків однієї і тієї ж ділянки неба за секунду. Деякі з них сильно спотворені атмосферою, деякі - менше. Спеціальна програма вибирає кращі зображення, а потім автоматично об'єднує їх в одне.
Подібні методи раніше успішно застосовувалися для спостережень в інфрачервоному спектрі, проте тепер їх вдалося розповсюдити і на видимий спектр. За словами дослідників, нове устаткування нескладне, і коштує у 50 тисяч разів менше, ніж "Хаббл", що дозволить легко встановити його на всіх могутніх наземних телескопах.

 


Ключові слова: