Опубліковано фотографію галактики NGC4710

Європейський інформаційний центр космічного телескопа опублікував фотографію галактики NGC4710, яка знаходиться приблизно за півсотні мільйонів світлових років від Землі в напрямі до сузір'я Волосся Вероніки і належить до скупчення Діви. NGC4710 – спіральна галактика, видима з ребра.

На фото, яке зробила Покращена камера для оглядів ACS космічного телескопа, добре видно і тонкий диск з молодих зірок, роз'їдений прожилками ширяючого в їх світлі пилу, і яскраве здуття в центрі галактики, відоме як «балдж», і сплюснуте гало старих зірок, що тягнеться далеко за межі кадру. Так з ребра виглядала б і будь-яка інша спіральна або лінзоподібна галактика, навіть наша власна.

Але головна «родзинка» цього фото в іншому. З першого погляду її можна навіть і не помітити. Придивіться до картинки уважніше: над і під площиною диска від центру цієї галактики відходять чотири ледве помітних світлих смуги, які разом утворюють щось подібне до букви «Х» галактичних масштабів. Судячи з кольору і інших характеристик цієї «букви», вона складається із зірок. Що примусило їх вишикуватися в таку незвичайну структуру?

NGC4710 – не єдина галактика з Х-подібним центром. Такі об'єкти рідкісні, але зустрічаються, і астрономам вони відомі як один з підтипів галактик з псевдобалджем. Природа цих утворень поки точно не встановлена, але більшість фахівців схиляються до думки, що це центральні перемички між спіральними рукавами галактик – видимі з ребра і, не виключено, що і з торця.

Така інтерпретація виходить як із спостережень, так і з комп'ютерних розрахунків, що моделюють еволюцію мільйонів зоряних орбіт в галактиках, схожих на справжні. У багатьох з них на певному етапі еволюції може з'явитися структура мало не квадратної форми. Отже псевдобалджі – галактичні перемички, що легко руйнуються, на які ми подивилися в потрібний час і під потрібним кутом.

 


Ключові слова: