НАСА запускає зонд LADEE до Місяця

На 6 вересня 2013 намічений запуск автоматичного орбітального апарату LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer), призначеного для дослідження місячної атмосфери нашого природного супутника.

Існує загальноприйнята думка, що Місяць практично позбавлений будь-якої атмосфери. Однак аналіз складу зразків місячних порід, зібраних місячними експедиціями, виявив наявність у них газових сполучень. Крім того  для утворення деяких мінералів в місячних породах просто необхідна присутність газів. На ці обставини звернули увагу ще радянські дослідники при вивченні перших зразків місячної породи, доставлених в 1970 році автоматичною станцією «Луна- 16».

Сьогодні за результатами більш ніж 40-літніх досліджень Місяця астрономи можуть говорити про існування сильно розрідженої місячної газової оболонки зі слідами присутності водню, гелію, неону, аргону і ряду інших газів.

Джерела газів місячної атмосфери - як внутрішні процеси, що відбуваються в надрах нашого супутника, так і пов'язані з зовнішніми впливами - падіння метеоритів і астероїдів, космічне і сонячне випромінювання.

Основним завданням майбутньої місії стане визначення складу та щільності місячної атмосфери, а також проведення досліджень її змін залежно від освітленості місячної поверхні Сонцем. Інше завдання пов'язане з вивченням пилових частинок в навколомісячному просторі. LADEE спробує також відповісти на запитання, чи піднімається пил з поверхні нашого природного супутника. Це може дати пояснення «місячних сяйв», відзначених ще астронавтами «Apollo».

Космічний апарат, вагою 383 кг, буде запущений на орбіту до Місяця за допомогою твердопаливної п'ятиступінчастої ракети-носія «Мінотавр - 5» (Minotaur - V). LADEE повинен бути виведений на навколомісячну, майже кругову екваторіальну орбіту з висотою приблизно 50 км над поверхнею Місяця. Період обертання  станції складе 113 хвилин.

LADEE на орбіті Місяця. Бачення художника НАСА

Обрана схема не є прямою траєкторією, а передбачає багатооборотний поетапний маршрут виведення з триразовим обльотом Землі і поступовим збільшенням апогею орбіти. Таким чином, апарат вийде на розрахункову навколомісяцеву орбіту лише через 30 діб після старту.

Слід зауважити, що вибір більш складного і тривалого маршруту виправданий. Незважаючи на помітне збільшення часу перельоту, така схема дозволяє знизити витрати палива на переліт і збільшити масу наукового обладнання на космічному апараті.

За розрахунками розробників безпосередньо до 100-денного періоду збору наукової інформації та проведення наукових досліджень. LADEE зможе приступити на початку листопада 2013 року. Оснащений спектрофотометром і нейтральним мас-спектрометром, а також високоточним інструментом для дослідження місячного пилу Lunar Dust Experiment (LDEX), апарат проведе заплановані дослідження і почне передавати отриману інформацію про склад атмосфери природного супутника Землі, процеси і динаміку її зміни, а також про наявність і границі розповсюдження в ній пилу.

Після завершення 100-денної місії дослідження атмосфери Місяця, апарат змінить свою орбіту на еліптичну і перейде до наступної поставленої перед ним задачі - до випробування оптичної системи зв'язку з великою пропускною здатністю (більше 600 Мбіт/с) Lunar Laser Com Demo (LLCD). За допомогою лазера зонд буде відправляти і приймати сигнали із Землі. Надалі передбачається використовувати цей тип новітнього лазерного зв'язку для апаратів глибокого космосу.

Як заявив Джон Грансфелд (співробітник центру управління польотів НАСА), отримані дані про атмосферу Місяця, дозволять зробити важливий крок у вивченні небесних тіл, походження та еволюції нашої Сонячної системи. Вони нададуть неоціненну допомогу при плануванні майбутніх космічних місій на Місяць та інші об'єкти Сонячної системи.

 


Ключові слова: Місяць,