Найбільша чорна діра у Всесвіті

Астрофізик Етан Сігел (Ethan Siegel) опублікував статтю «Найбільша чорна діра у відомому Всесвіті», в якій зібрав інформацію про масу чорних дір у різних галактиках.

Оскільки найбільш щільні скупчення зірок - у центрі галактик, то зараз практично у кожної галактики в центрі знаходиться масивна чорна діра, утворена після злиття безлічі інших. Наприклад, у центрі Чумацького шляху є чорна діра масою приблизно 0,1% нашої галактики, тобто в 4 млн разів більше маси Сонця.

Визначити наявність чорної діри дуже легко, вивчивши траєкторію руху зірок, на які впливає гравітація невидимого тіла.

Але Чумацький шлях - відносно маленька галактика, яка ніяк не може мати у себе найбільшу чорну діру. Наприклад, недалеко від нас у кластері Virgo знаходиться гігантська галактика Messier 87 - вона приблизно в 200 разів більше нашої.

Так от, з центру цієї галактики виривається потік матерії довжиною близько 5000 світлових років (на фото). Це божевільна аномалія, пише Етан Сігел, але виглядає дуже красиво.

Вчені вважають, що поясненням такого «виверження» з центру галактики може бути тільки чорна діра. Розрахунок показує, що маса цієї чорної діри десь в 1500 разів більша, ніж маса чорної діри в Чумацькому шляху, тобто приблизно 6,6 млрд мас Сонця.

Але де ж у Всесвіті найбільша чорна діра? Якщо виходити з розрахунку, що в центрі майже кожної галактики є такий об'єкт з масою 0,1% від маси галактики, то потрібно знайти найбільш масивну галактику.

Сама масивна з відомих нам - галактика IC 1101 в центрі кластера Abell 2029, який знаходиться від Чумацького шляху в 20 разів далі, ніж кластер Virgo.

Галактика IC 1101 в центрі кластера Abell 2029. Зображення НАСА

У IC 1101 відстань від центру до найдальшого краю - близько 2 млн світлових років. Її розмір вдвічі більше, ніж відстань від Чумацького шляху до найближчої до нас галактики Андромеди. Маса майже дорівнює масі всього зоряного кластера Virgo.

Якщо в центрі IC 1101 є чорна діра, то вона може бути наймасивнішою у відомому нам Всесвіту.

Етан Сігел каже, що може і помилятися. Причина - в унікальній галактиці NGC 1277. Це не надто велика галактика, трохи менша нашої. Але аналіз її обертання показав неймовірний результат: чорна діра в центрі становить 17 млрд сонячних мас і складає 17% загальної маси галактики. Це рекорд за співвідношенням маси чорної діри до маси галактики.

Є і ще один кандидат на роль самої великої чорної діри Всесвіту - OJ 287.

Дивний об'єкт OJ 287 називається блазар. Блазари - особливий клас позагалактичних об'єктів, різновид квазарів. Вони відрізняються дуже потужним випромінюванням, яке в OJ 287 змінюється з циклом 11-12 років (з подвійним піком).

Об'єкт OJ 287

На думку астрофізиків, OJ 287 включає в себе надмасивну центральну чорну діру, по орбіті якої обертається ще одна чорна діра меншого розміру. Центральна чорна діра повинна мати масу у 18 млрд мас Сонця.

 


Ключові слова: Чорна діра,