Надмасивні чорні дірки створюють власні галактики

Надмасивні чорні діри здатні стимулювати зореутворення. До такого висновку прийшли астрономи, що спостерігали віддалений квазар HE0450-2958.

Чорною дірою називають область простору, гравітаційне тяжіння якої настільки велике, що її не може покинути навіть світло. Так як знайти чорні діри безпосередньо не можна, про їх присутність судять за непрямими ознаками. Накопичені астрономами дані показують, що чорні діри розташовані в центрі багатьох галактик. У вчених досі немає єдиної думки, що з'являється раніше - зоряне скупчення або "його" діра.

Вчені досліджували квазар HE0450-2958, віддалений від Землі на відстань близько 5 мільярдів світлових років. Вважається, що квазари - це галактики на ранньому етапі свого розвитку, в яких розташована надмасивна чорна діра. У разі HE0450-2958 астрономам не вдавалося виявити відповідну йому галактику.

У новому дослідженні вчені використовували для спостережень квазара систему Дуже великого телескопа (VLT) та  VISIR. У результаті отриманих даних вчені довели, що пилу навколо квазара немає, а значить, він дійсно "одинокий".

Неподалік від HE0450-2958 знаходиться молода галактика. Астрономи виявили, що вона відрізняється надзвичайно високим рівнем зореутворення (приблизно в сто разів вище середнього рівня). Щорічно в ній утворюється така кількість зірок, сумарна маса яких складає близько 350 сонячних. Раніше було помічено, що квазар випускає в бік галактики потоки високоенергетичних часток і випромінювання. Вчені припустили, що саме вплив квазара стимулює народження зірок. Виходячи з взаємного розташування зоряного скупчення і HE0450-2958 і швидкостей їх зближення, астрономи вирахували, що в майбутньому вони повинні "об'єднатися".

 


Ключові слова: Чорна діра,