На поверхні Марса раніше була вода

Цікаве відкриття зробив марсохід «Спіріт» - виявляється у минулому Марс був набагато вологішим, ніж зараз.

Зразок ґрунту, проаналізований марсоходом НАСА "Спіріт", виявився багатим на кварц , це один із незаперечних доказів того, що у минулому поверхня Марса була набагато вологіша, ніж зараз. Процес, у ході якого може утворитися така висока концентрація кварцу вимагає присутності води. За даним аналізу концентрація кварцу в зразку ґрунту становить 90%.

Це відкриття сталося випадково, і було результатом технічних несправностей "Спіріта", у марсохода давно вже не працює одне із шести коліс, і при русі воно проорює борозну у верхньому шарі марсіанського ґрунту. Зразок ґрунту із цієї борозни був проаналізований і як результат – нове відкриття.

"Це важливе відкриття, а факт того, що виявлена така цікава деталь після 3-х років роботи марсохода, робить це відкриття ще більш значущим. Воно змушує нас задуматися - що там є багато чого незвичайного", - говорить старший науковець Корнельского університету в Ітаці (штат Нью-Йорк) Стів Скваєрс.

За даним НАСА , одне з можливих пояснень походження кварцу може бути взаємодія ґрунту з кислотними випарами, які відбувалися в результаті вулканічної активності в присутності води. Інше пояснення, що пропонують фахівці НАСА , це утворення кварцу в умовах гарячих джерел.

На думку вчених, які беруть участь у проекті, останні відкриття дають нові докази того, що умови на Марсі колись були відносно сприятливими для життя.

"Дивно, але відкриття говорить нам про те, що, можливо, на Марсі було середовище , схоже на деякі місця на Землі, які придатні для життя організмів", - приводить слова астробіолога з науково-дослідницького центру у Каліфорнії Девіда Де Мараіса, прес-служба НАСА .

Два марсохода НАСА "Спіріт" та "Опорт'юніті" виконали свою головну місію по дослідженню Червоної планети ще у квітні 2004 року, однак продовжують працювати, хоча й не так добре, як на початку місії.

За словами директора програми по вивченню Марса Дага Мак'юстіона, таке несподіване відкриття нагадало нам, що "Спіріт" і "Опорт'юніті", незважаючи на продовження роботи протягом трьох років, усе ще здійснюють передову дослідницьку діяльність. Відкриття також підкріплює факт, що раніше на Марсі були присутні значні запаси води і це дає надію на те, що "ми зможемо довести, що Марс колись був населеною планетою".

 


Ключові слова: