Марсохід «Допитливість» здійснюватиме пошук життя на Марсі

Головною метою марсохода стане пошук слідів життя і вивчення геологічної історії Марса. Для цього він оснащений великою кількістю найпотужніших інструментів. Самим вражаючим є SAM (Sample Analysis at Mars - "аналіз зразків на Марсі"), маса якого становить приблизно половину від маси всіх наукових приладів апарату. Він спеціально "заточений" для пошуку слідів органіки. Ще один спектрометр, CheMin, призначений для пошуку слідів води.

Доставку зразків всередину обох спектрометрів забезпечить механічний маніпулятор MSL, на якому, встановлено Альфа-протон-рентгенівський спектрометр APXS (Alpha-particle X-ray spectrometer). Він буде опромінювати зразки альфа-частинками та фіксувати випромінювання цих зразків в рентгенівському діапазоні. Це дозволить аналізувати склад порід, не заносячи їх всередину самого апарату. Втім, четвертий і останній спектрометр ChemCam взагалі призначений для вивчення об'єктів, до яких апарат може й не дотягнутися. Він, до речі, самий "футуристичний" з усіх - за допомогою лазерного променя здатний випаровувати невеликі маси матеріалів на відстані до 9 метрів від марсохода. Встановлені по всьому тілу апарату датчики будуть аналізувати випромінювання утвореного "пару". Для прицільної стрільби лазер забезпечений власною камерою.

У задній частині марсохода розташовується прилад - DAN, призначений для вивчення "нейтронного альбедо" марсіанської поверхні. Він зможе шукати воду (водень, що входить до складу води, якщо бути точним) на глибині до двох метрів під поверхнею при концентрації менше 0,1 відсотка.

Крім того, на борту апарата встановлено RAD - прилад для реєстрації радіаційного рівня на поверхні. Вчені вважають, що дані цього апарату допоможуть при плануванні пілотованих місій на Марс. На відміну від іншого наукового устаткування, RAD почав збирати дані, коли MSL був ще тільки у дорозі на Червону планету. Також на борту є власна метеостанція REMS.

Джерелом енергії для «Допитливості» є не сонячні батареї, як у попередніх марсоходів, а радіоізотопний генератор, який отримує електроенергію від розпаду плутонію-238 (потужність 100 – 125 Вт). Термін роботи генератора 14 років.

 


Ключові слова: