Магнітне поле Меркурія існує мільярди років

Досліджуючи дані зондування Меркурія, які були отримані з апарату MESSENGER, вчені з Університету Британської Колумбії встановили, що магнітне поле планети існує вже мільярди років. І колись, швидше за все, воно було таким же сильним, як поле Землі.

Єдиний дослідницький корабель, що передавав дані про Меркурій до цього - Mariner 10, який пролітав повз планети 40 років тому. З його даних стало відомо, що у планети є своє магнітне поле, яке так само, як і земне, виникає завдяки обертанню рідкого металевого ядра. Правда, це поле слабше земного.

Більше кам'янистих планет з таким магнітним полем в нашій Сонячній системі немає. Та й у Меркурія вчені не очікували його виявити - занадто маленька планета повинна була давно охолонути. Мабуть, певні домішки сильно знизили температуру застигання ядра, і воно досі ще рідке.

Перед завершенням своєї місії MESSENGER робив дуже низькі прольоти над поверхнею планети, аж до висоти в 15 км. В результаті вчені виявили велику кількість намагнічених мінералів, що містяться в корі планети. Місця їх знаходження, судячи по кратерах від метеоритів, досить давні. Це може означати, що в далекому минулому дуже сильне магнітне поле Меркурія намагнітило мінерали кори.

На підставі щільності знаходження магнітних мінералів, їх віку і сили їх магнітного поля, вчені змогли зробити висновок, що магнітне поле у планети є вже 3.8 млрд років. При цьому сила цього поля у минулому могла бути в 100 разів більше, ніж зараз - тобто, порівнянна з силою магнітного поля нашої планети.

Висновки про наявність, магнітного поля Меркурія дозволяють вченим звужувати коло гіпотез про його походження і краще розуміти процеси планетарної еволюції.

Місія MESSENGER була досить складною. Політ почався в 2004 році. Для виходу на орбіту була обрана важка і довга траєкторія. Отриманих цим апаратом відомостей вистачить планетологам на довгий час роботи. Фотографії в різних світлових діапазонах, аналіз ґрунту та атмосфери, дані про склад кори (в т.ч. наявність води), магнітне поле - усі ці дані були отримано вченими в ході успішної місії, що тривала в чотири рази довше, ніж планувалося.

 


Ключові слова: Меркурій,