Лід і вулкани Церери

Космічний зонд NASA Dawn ("Світанок") вийшов на кругову орбіту карликової планети Церера. Фотографії що робить апарат регулярно публікує американське космічне агентство.

Ще в лютому 2015, перші знімки з більш-менш пристойною деталізацією, показали незвичайні об'єкти на поверхні карликової планети.

Поки що не відомо, що це за яскраві об'єкти. NASA навіть влаштувало голосування. Хоча, найбільш імовірно, що це водяний лід. Сам по собі лід на Церері не рідкість. Вважається, що вся її зовнішня кора складається з замерзлої води. При цьому, Церера знаходиться практично на межі "снігової лінії", яка відокремлює внутрішню частину Сонячної системи від зовнішньої. Різниця - у взаємодії замерзлої води і сонячного світла. Всередині - Сонце випаровує лід. За межами снігової лінії - світло не має достатньої інтенсивності і просто відбивається. Тому на орбіті Юпітера можливе існування крижаних супутників на кшталт Європи, а на орбіті Марса - ні.

Найбільш яскрава пляма близько 6 км в діаметрі, а найменша – біля одного кілометра.

Найпростіше пояснення, яке можна дати явищу - це результат відносно недавнього падіння на Цереру великого метеорита або дрібного астероїда. При падінні астероїд міг роздрібнитися через гравітаційний вплив Церери і випасти декількома уламками різного розміру.

Більш екзотична і інтригуюча версія - кріовулкани. Приміром, на Титані змогли ідентифікувати кілька кріовулканів - це такі вулкани, де замість лави тече в'язкий лід, а замість вулканічних газів - пар. Але, що в Титана, що в інших супутників, є причина їх надра розігріває - гравітаційний вплив газових гігантів. У Церери такої причини немає, тому якщо це кріовулкан, виникає питання, що розігріває планету?

Подальша робота космічного апарату Dawn та зниження його орбіти, має дати відповідь на це та інші питання.

 


Ключові слова: