Клімат Венери – майбутнє Землі

Запропоновано новий спосіб підвищення точності чисельних моделей, що описують зміну клімату Землі, з використанням даних, отриманих при дослідженні Марса та Венери.

Доктор Девід Гринспун, один з учасників проекту Venus Express, вважає, що спочатку клімат Венери та Марса був схожий із кліматом Землі, але потім, у результаті екологічних катастроф, на них відбулися необоротні зміни природних умов.

На думку астрономів, на Венері виник некерований парниковий ефект внаслідок збільшення потужності сонячного випромінювання.

За підрахунками учених, яскравість Сонця за останні 4 млрд. років зросла на 30%, що призвело до випаровування води з поверхні Венери й нагромадженню її в атмосфері планети.

Водяні пари в атмосфері призводили до подальшого нагрівання планети, що незабаром прийняло форму некерованого парникового ефекту, повідомляється в прес-релізі ESA. Астрономи вважають, що відновлення картини зміни клімату на Венері дозволить їм визначити ймовірність виникнення такої катастрофи на Землі.

За допомогою апарата Venus Express учені одержують інформацію про хімічний склад і швидкість газів, що залишають атмосферу Венери, а також спостерігають рух хмар, що характеризує поведінку планети щодо поглинання сонячного випромінювання. Крім того, Venus Express визначає концентрацію парникового газу – діоксида сірки – в атмосфері планети, який утворюється в результаті виверження вулканів на її поверхні.

На думку д-ра Гринспуна, інформація, зібрана Venus Express, дозволить встановити, у який період часу на Венері зникла вода. Ці дані також можуть використовуватися для створення кліматичних моделей Землі, тому що незважаючи на те, що кліматичні умови на Землі й Венері істотно відрізняються, фізичні процеси на обох планетах протікають однаково.

Відновлення картини зміни клімату на Марсі, на думку д-ра Гринспуна, також може бути корисним для розуміння майбутнього Землі. Процеси, які відбулися на Марсі та на Венері, різні, але всі вони можуть виявитися згубними для Землі. 


Ключові слова: Венера,