«Кассіні» сфотографував осінню хмару на Титані

Космічний апарат «Кассіні» вперше сфотографував над південним полюсом Титана хмару, поява якої свідчить про атмосферні явища, що супроводжують зміну сезонів.

Поява хмарності над південним полюсом Титана супроводжується поступовим зникненням хмар над протилежним полюсом. За словами астрономів, це свідчить про зміну циркуляції в атмосфері супутника. Раніше таке явище було передбачене на основі моделювання.

Вчені вказують, що подібна циркуляція атмосфери спостерігається на Землі в районі екватора, де випаровування води з нульової широти переносяться північніше і південніше. Зміна сезонів на Титані набагато повільніша, ніж на нашій планеті, так як повний оборот супутника навколо Сонця займає сім з половиною земних років.

Учені поки не мають інформації про точний хімічний склад хмар. Відомо, що такі поширені на Титані речовини як метан, етан або синильна кислота якщо і присутні в хмарах, то лише в невеликих кількостях. За однією з гіпотез, хмари утворені сумішшю органічних речовин у формі дрібних кристалів.

Титан є найбільшим супутником Сатурна. На його поверхні існують річки і озера, що складаються з метану та інших вуглеводнів. Метан також є основним компонентом атмосфери супутника. Нещодавно вчені на основі моделювання показали, що на поверхні метанових озер і морів Титана може існувати льодова кірка. Незважаючи на те, що чистий метан у твердій формі має більшу щільність, ніж в рідкому стані, бульбашки «повітря» роблять метановий лід легше і змушують його спливати.

 


Ключові слова: Сатурн, Титан,