До старту російського космічного апарату «Фобос-Ґрунт» залишилося три тижні

5-8 листопада Росія планує за допомогою української ракети-носія «Зеніт-3Ф» запустити космічний апарат «Фобос-Ґрунт».

Стартове вікно триватиме до 25 листопада.

Мета проекту полягає у визначенні походження та еволюції Фобоса, в рамках історії Марса і Сонячної системи. Це перший проект після провалу місії «Марс-96».

У разі успіху зонд захопить із собою близько 200 г ґрунту. Вчені припускають, що у зразку може міститися марсіанський пил. Останнім успішним проектом подібного типу стала автоматична станція «Луна-24», яка повернулася в 1976 році.

Зонд повинен дістатися до Фобоса в жовтні 2012 року. Кілька місяців він буде вивчати супутник з орбіти і шукати відповідне місце для посадки - першої в історії. На всебічне дослідження поверхні піде близько року. Повернення заплановано на серпень 2014-го.

Капсула увійде у земну атмосферу на швидкості 12 км/с. Вона не має ні парашута, ні радіозв'язку. Вся надія на конічну форму, яка повинна забезпечити гальмування.

«Фобос-Ґрунт» оснащений двома роботизованими маніпуляторами (щоб зачерпнути ґрунт) і буром (щоб «зазирнути» глибше). Реголіт і гірські породи будуть поміщені в капсулу,  а також проаналізовані на місці.

«Фобос-Ґрунт» побудували в НВО ім. С. А. Лавочкіна. Він важить, за даними офіційного сайту проекту, 13 200 кг. Маса корисного навантаження складає 50 кг. Частина інструментарію надана Національним центром космічних досліджень Франції. На борту також буде знаходитись 110-кілограмовий китайський мікросупутник «Інхо-1». Це перший зонд Піднебесної, який відправиться до Марса. Він вивчатиме магнітні і гравітаційні поля Червоної планети (а також її поверхню) з орбіти протягом приблизно одного року.

Вперше одна ракета-носій виведе в космічний простір два марсіанських зонда.

У нинішньому році очікується ще один важливий старт до Червоної планеті: 25 листопада НАСА планує запустити марсіанську наукову лабораторію Curiosity («Допитливість»). Цікаво, що, як і у випадку з американською станцією, «Фобос-Ґрунт» спочатку повинен був полетіти у 2009 році. Проте обидва запуску довелося відкласти з технічних причин.

 


Ключові слова: