Curiosity – рік на Марсі

6 серпня 2012 року близько о 8:18 за київським часом відбулася фантастична посадка марсохода Curiosity на Марс.

За рік роботи було здійснено багато досліджень та відкриттів.

Посадка на Марс

Головна мета Curiosity - це пошук геологічних порід, які сформувалися в прісній воді, завершилася успіхом. Відкриття відбулося абсолютно несподівано і швидко: сіро-блакитна глина, добута буром Curiosity здивувала всіх.

Важливість цієї знахідки зрозуміли не всі журналісти, тому деякі не упустили можливість пожартувати з приводу чергового відкриття слідів води на Марсі.

Власне на сьогодні марсохід знайшов масу таких слідів пройшовши всього 400 метрів. Річкову гальку, яка могла сформуватися тільки в неглибокому гірському потоці довжиною не менше декількох кілометрів:

Гіпсові жили, які з'явилися, коли насичена кальцієм і сульфатами вода наповнювала тріщини в каменях і глині:

Застиглі потоки бруду:

Плити пісковику, сформовані на піщаному дні водойми:

Важливість виявлення глини не стільки в слідах води, скільки в тому, що ця вода не мала високої кислотності.

«Червоний» колір всього Марса, і більшості геологічних порід на його поверхні, пов'язаний саме з окисленням, насамперед, заліза, яке дало іржу. Попередні марсоходи знаходили або вулканічні породи, або окислений грунт.

Така поверхня означала, що на Марсі були умови придатні для мікробного життя.

Таким чином, картина древнього Марса, яка формується за нинішніми даними Curiosity - це комфортна, тепла, волога, придатна до проживання планета ... але без мешканців. Приблизно як наша Земля, до зародження життя. Може бути, Марсу просто не пощастило, виявився занадто маленьким, занадто легким, занадто віддаленим від Сонця, занадто близьким до поясу астероїдів. Може бути, у Землі є щось, чого немає в решті Сонячній системі. Дізнаємося точніше після дослідження океанів Європи і Енцелада.

Що ж сталося з Марсом, який перетворився з райського містечка на смертоносну пустелю, ще належить з'ясувати. Нові дані з геологічного минулого Марса, Curiosity зможе отримати коли дістанеться до гори Шарпа.

Робота атомної батареї марсохода розрахована як мінімум ще на 13 років.

 


Ключові слова: Марс,