Чи є життя на Європі, супутнику Юпітера

Учені з університету штату Арізона (США) склали глобальну геологічну карту Європи, супутника Юпітера, для дослідження якого незабаром буде відправлений космічний апарат, повідомляє ВВС News.

Увага до Європи зумовлена тим, що учені припускають наявність під товстим шаром льоду великої кількості води в рідкому стані. Дана карта допоможе відновити геологічну історію цього космічного тіла, а також визначити райони для проведення подальших досліджень. Інформація, використана для її складання була отримана із зонда Galileo, який досліджував Юпітер та його систему супутників з 1998 по 2003 роки, і космічного апарату Voyager 2

Поверхня Європи порівняно молода і мінлива, при цьому на ній дуже мало кратерів. Присутність на ній безлічі гігантських розломів, є свідченням  дії на супутник гравітації Юпітера. За словами професора Рона Грілі, керівника кафедри планетарної геології університету штату Арізона, головною проблемою при складанні такої карти є те, що ученим доводиться спиратися на дані, які надаються космічними апаратами.

Voyager 2, перший космічний апарат, що сфотографував Європу, прислав на землю зображення супутника з роздільною здатністю один піксель на два кілометри його поверхні. Galileo отримав фотографії з роздільною здатністю від 12,6 до 0,23 кілометра на піксель. При створенні карти, дослідники узагальнили ці дані.

Учені, припускають існування на Європі органічного життя, ці припущення виходять з того, що на цьому супутнику Юпітера наявні всі умови, необхідні для її зародження, а саме - наявність води в рідкому стані, могутнє джерело енергії (гравітація Юпітера) і органічні хімічні сполуки. Якщо життя там дійсно існує, то, швидше за все, це організми, схожі з тими, що мешкають в гідротермальних джерелах на дні земних океанів.

Космічний апарат відправиться до Юпітеру і його системі супутників 2015 року. Рон Грілі і Роберт Паппалардо з лабораторії реактивного руху NASA очолять команду з декількох десятків експертів, яким потрібно буде вирішити, по якій орбіті проходитиме політ апарату і якими науковими приладами і пристроями він буде оснащений. Розробкою завдань для цієї місії займаються ще три команди учених. Вони представлять результати своїх досліджень NASA влітку цього року, далі офіційні особи вирішать, який із запропонованих планів буде впроаджений. Європейський Союз також готується до розробки апарату, який полетить до Європи.

Учені мріють надіслати до цього супутника Юпітера зонд-робот, який зможе проникнути крізь лід і досліджувати океан під льодом. Цю ідею, проте, реалізувати дуже важко, оскільки товщина крижаного покриву Європи може складати близько 20 кілометрів. За словами Джона Зарнецки з Відкритого університету у Великобританії, спочатку варто, все ж таки, запустити орбітальний апарат, який дозволить дізнатися, що все-таки ховається під льодом. Потім можна буде надіслати і зонд.

 


Ключові слова: Європа, Юпітер, Позаземне життя,