Чумацький Шлях поглинає карликові галактики

Астрономи завдяки інфрачервоному телескопу Spitzer, виявили три величезних зоряних потоки у формі арок, які оточують нашу галактику - Чумацький шлях. Як пояснюють учені, дані утворення являють собою "залишки", що виникли в результаті поглинання нашою галактикою інших великих астрономічних об'єктів.

Відстань від Сонячної системи до різних частин цих потоків оцінюється в 13-130 тисяч світлових років. Дві із цих арок складаються переважно з останків древніх зоряних кластерів. Досить давно потужна гравітація нашої галактики повільно розірвала ці кластери, витягнувши їх і перетворивши в довгий "хвіст".

Колись  зірки в цих скупченнях перебували дуже щільно й навіть могли зіштовхуватися. Але після впливу нашої галактики вони виявилися розділеними декількома світловими роками й тепер тягнуть одна одну своєю гравітацією, переміщаючись у просторі зі швидкістю близько двохсот кілометрів за секунду.

Відкриття вдалося зробити завдяки щільному аналізу зоряного неба, проведеного в рамках проекту Sloan Digital Sky Survey. Для цього довелося зібрати й обробити дані приблизно про 70 мільйонів зірок.

Третій потік перебуває на значно більшій відстані від нас, і сформувався він, швидше за все, з частин якоїсь карликової галактики. В одному місці цієї арки зірки концентруються особливо щільно, і Карл Гриллмейр, керівник дослідження, упевнений, що там перебувають залишки цієї самої галактики, що служить джерелом матеріалу для потоку.

До речі, подібне поглинання карликової галактики пережила галактика Андромеда, а в результаті майбутнього схожого зіткнення вона може захопити наше Сонце.

Надалі Гриллмейр планує продовжити вивчення цих потоків. До речі, учені припускають, що навколо нашої галактики можуть бути тисячі таких структур, через що вона з боку може бути чимось схожа на клубок ниток.

Вважається, що карликові галактики, у яких налічується до 100 млн. зірок, багаті темною матерією. Існує теорія, що Чумацький Шлях сформувався саме з безлічі таких галактик.

 


Ключові слова: Чумацький шлях,