«Чандра» отримав рекордно чітке зображення наднової

Космічний телескоп «Чандра» отримав рекордно чітке зображення наднової типу Ia, SN 1006 із сузір'я Вовка, спалах якої було зафіксовано в історичних документах ще в 1006 році.

Зображення складено з 10 окремих зібраних разом знімків в рентгенівському діапазоні. За словами астрономів, новий знімок «Чандри» є самим докладним з отриманих досі фотографій наднових. Він дозволяє розглянути структуру і хімічний склад згустків речовини, викинутих вибухом зірки. Крім того, в ході аналізу отриманого зображення вченим вдалося встановити швидкість розбігання хмари наднової. У різних її частинах ця швидкість становить від 11 до 17 мільйонів кілометрів на годину.

Наднова SN 1006. Зображення NASA

Наднова SN 1006 розташована на відстані 7 тисяч світлових років від Землі. Її спалах, що відбувся 1 травня 1006, була задокументований китайськими, арабськими та європейськими астрономами. За словами одного з них, нова зірка світила настільки яскраво, що «вдень від її світла падала тінь».

Наднова із сузір'я Вовка відноситься до цікавого для астрофізиків типу Ia. Такі об'єкти формуються в результаті вибуху білих карликів, причому вибух завжди відбувається по досягненню однієї і тієї ж критичної маси. Це дозволяє використовувати світло наднових такого типу для калібрування відстаней і уточнення швидкості розширення Всесвіту.

 


Ключові слова: