Підписуйтесь та слідкуйте за свіжими новинами про космос, цікавими статтями та іншими оновленнями на сайті за допомогою Twitter

«Чандра» отримав рекордно чітке зображення наднової

Космічний телескоп «Чандра» отримав рекордно чітке зображення наднової типу Ia, SN 1006 із сузір'я Вовка, спалах якої було зафіксовано в історичних документах ще в 1006 році.

Зображення складено з 10 окремих зібраних разом знімків в рентгенівському діапазоні. За словами астрономів, новий знімок «Чандри» є самим докладним з отриманих досі фотографій наднових. Він дозволяє розглянути структуру і хімічний склад згустків речовини, викинутих вибухом зірки. Крім того, в ході аналізу отриманого зображення вченим вдалося встановити швидкість розбігання хмари наднової. У різних її частинах ця швидкість становить від 11 до 17 мільйонів кілометрів на годину.

Наднова SN 1006. Зображення NASA

Наднова SN 1006 розташована на відстані 7 тисяч світлових років від Землі. Її спалах, що відбувся 1 травня 1006, була задокументований китайськими, арабськими та європейськими астрономами. За словами одного з них, нова зірка світила настільки яскраво, що «вдень від її світла падала тінь».

Наднова із сузір'я Вовка відноситься до цікавого для астрофізиків типу Ia. Такі об'єкти формуються в результаті вибуху білих карликів, причому вибух завжди відбувається по досягненню однієї і тієї ж критичної маси. Це дозволяє використовувати світло наднових такого типу для калібрування відстаней і уточнення швидкості розширення Всесвіту.

 


Ключові слова: