Астрономи визначили раціон чорної діри в центрі Чумацького Шляху

Гігантська чорна діра в центрі нашої галактики ймовірно щодня поглинає астероїди, вважають вчені з університету Лейчестера у Великобританії.

За даними NASA, кілька років космічна обсерваторія "Чандра" щодня фіксувала спалахи рентгенівського випромінювання, яке виходило від надмасивної чорної діри в центрі нашої галактики, більше відомої як Стрілець А * (Sagittarius A *). Вчені припустили, що причиною появи спалахів може бути падіння в неї астероїдів.

Астероїди, що проходять в межах 160 000 000 кілометрів від чорної діри - це відстань, приблизно від Землі до Сонця, - в основному є фрагментами тіл, зруйнованих гравітацією Стрільця А *. Вони гинуть, потрапивши в зону циркуляції гарячого газу близько діри (ця зона - результат активного поглинання об'єктом матерії). Подібне випаровування і стає причиною спалахів, які тривають кілька годин і перевищують звичайне випромінювання чорної діри до 100 разів.

Дослідники підрахували, що астероїд повинен бути не менше 10 кілометрів у діаметрі, щоб спалах від його руйнування зафіксувала "Чандра". Втім, чорна діра поглинає і менші об'єкти, проте зафіксувати такі спалахи космічна обсерваторія не може.

Нове дослідження підтверджує вже існуючі моделі, що пророкують наявність величезної кількості астероїдів, що оточують Стрілець А *. За підрахунками дослідників за 10 мільярдів років існування галактики, чорна діра поглинула кілька трильйонів астероїдів, однак це лише мала частка від загальної кількості тіл, що знаходяться біля Стрілець А *.

Дослідники вважають, що Стрілець А * періодично "пожирає" і планети, які виявляються занадто близько: "Чандра" зловила "світлове відлуння" такої події, що сталася в минулому столітті.

 


Ключові слова: Чорна діра,