Астрономи висунули нову гіпотезу гіпершвидкісної зірки

Російський астроном Василь Гварамадзе з МДУ висунув нову гіпотезу, яка пояснює «поведінку» гіпершвидкісної зірки HD 271791.

Гіпершвидкісні зірки – це зорі, швидкість руху яких відносно Чумацького Шляху становить близько 1000 кілометрів на секунду. Ця величина перевершує четверту космічну швидкість, якої достатньо для того, щоб тіло покинуло Галактику. Вважається, що гіпершвидкісні зірки з'являються після того, як подвійна система проходить поруч з надмасивною чорною дірою. В результаті одна з зірок поглинається чорною дірою, а інша виштовхується в космічний простір.

Однією з найбільш відомих гіпершвидкісних зірок є HD 271791. Маса цього світила становить приблизно 11 сонячних. Комп'ютерне моделювання дозволило встановити, що ця зірка не зближувалась в минулому з надмасивною чорною дірою в центрі Чумацького Шляху - вона виявилася родом десь з околиць Галактики на відстані приблизно 3000 світлових років від галактичного центру. Гварамадзе вдалося пояснити, яким чином зірка розігналася до величезної швидкості.

За словами вченого, подібна висока швидкість могла стати результатом гравітаційної взаємодії одразу кількох зірок. Зокрема, передбачається, що HD 271791 вирушила в подорож через всю Галактику після взаємодії двох подвійних систем, до однієї з яких вона належала. Іншою можливістю є взаємодія подвійної системи з гігантською зіркою масою близько 300 сонячних. Для підтвердження однієї з двох гіпотез, за словами астронома, необхідні подальші спостереження за зіркою.

 


Ключові слова: