Астрономи: Чумацький шлях швидший і важчий, ніж вважалося раніше

Пристебніть ремені - ми швидші, важчі, і зіткнемося з нашими галактичними сусідами через менший проміжок часу, говорять астрономи з гарвардського Центру астрофізики. На основі нових високоточних розрахунків руху об'єктів в нашій галактиці фахівці дійшли висновку, що наша галактика обертається навколо своєї осі швидше, ніж вважалося раніше. Приблизно на 168 000 км/год.

Чи була ця швидкість постійною з'ясувати неможливо, проте, очевидно інше - збільшення швидкості автоматично означає і збільшення маси, причому відразу на 50%.

Учені говорять, що велика маса Чумацького Шляху означає і більшу гравітаційну дію усередині галактики і за її межами. Отже, "гравітаційний магніт" Чумацького Шляху, що притягує нашу галактичну сусідку Андромеду, працює сильніше і швидкість зближення галактик вища.

Нові розрахунки, проведені фахівцями, показують, що Сонячна система, віддалена від галактичного центру на 28 000 світлових років, обертається навколо нього з швидкістю не 805 000 км/год, як вважалося раніше, а 966 000 км/год. За допомогою радіотелескопу VLBA (Very Long Baseline Array) гарвардські фахівці відстежили відстань і швидкість руху майже 100 000 різних об'єктів, що знаходяться усередині нашої галактики. Свої висновки вони представили на черговій науковій сесії Астрономічного співтовариства США. Астрономи розповідають, що спостерігали регіони, де в Чумацькому шляху відбувається процес формування молодих зірок.

Тут молекули газу, під впливом радіаційного випромінювання шикуються в чіткі ряди, приблизно так само, як фотони світла в промені лазера. Саме ці регіони ідеально "видно" радіотелескопу VLBA. У ті моменти, коли наша планета займає з погляду спостерігача протилежне від Сонця положення, у фахівців з'являється можливість зміряти зсув цих дальніх регіонів в порівнянні з іншими об'єктами в Чумацькому Шляху.

"Такий метод вимірювання при всій його простоті є дуже ефективним, оскільки він не залежить від яскравості досліджуваного об'єкту. Він заснований на зсуві щодо якого-небудь дальнього об'єкту з одного боку і Землі з іншого", - пояснює Карл Ментен, один з дослідників, що брали участь в досліді.

В результаті застосування даної техніки учені дійшли висновку, що на її основі також можна досліджувати з недосяжною раніше точністю спіральні рукави Чумацького Шляху. "Ці прямі вимірювання змінюють наше розуміння про структуру і рух нашої галактики. Ми знаходимося усередині Чумацького Шляху, тому зрозуміти віддалені від нас структури зовсім нелегко. У випадку з іншими галактиками, нам достатньо одного, але зовнішнього погляду на них", - говорить Ментен.

Телескоп VLBA оснащений системою точного позиціонування, тому він здатний гранично точно визначати зсув дальніх об'єктів, які рухаються по орбіті навколо центру Чумацького Шляху. Додавши ці дані до візуальних спостережень і зсуву колірного спектру, астрономи отримують повну 3D-картину пересування того або іншого космічного тіла, у тому числі і регіону, де формуються зірки.

"На основі цих даних ми також дійшли висновку, що більшість регіонів, де відбуваються процеси зореутворення, не слідують по ідеальних кругових орбітах навколо центру галактики. Багато хто з них слідує по еліптичних орбітах, інші розрізняються за швидкістю руху", - розповідає Рейд. На думку дослідників, це викликано відмінністю в щільності матерії в спіральних рукавах Чумацького Шляху.

Рейд з колегами також виявили і інші сюрпризи. Змірявши дистанцію до декількох регіонів в кожному конкретному рукаві галактики, астрономи змогли визначити кут нахилу рукавів, а також визначити, що деякі рукави нашої галактики помітно старіші за інших і зірки в них дуже відрізняються за віком одна від одної.

 


Ключові слова: