Curiosity відновив свою роботу

Минулого тижня марсохід Curiosity, який виконував аналіз зразків марсіанського ґрунту, отриманих за допомогою буріння, вийшов з ладу через проблеми з основним бортовим комп'ютером.

За словами фахівців NASA, причиною поламки, стало пошкодження пам'яті комп’ютера  Curiosity, через космічну радіацію. У минулий четвер, інженерам довелося перемкнути Curiosity на запасний комп'ютер. Після цього ровер перейшов в так званий «безпечний режим».

Curiosity оснащений двома комп'ютерами, що мають назви A і B, причому кожен з них може бути використаний для управління ровером. Комп'ютер B використовувався під час польоту до Марса, а після посадки марсохід переключився на комп'ютер A, і користувався ним постійно.

Бортові комп'ютери Curiosity здатні витримати радіацію до 1000000 рад, та працювати в діапазоні температур від -55 до 125 градусів Цельсія, споживаючи близько 5 ват енергії.

З моменту посадки, ця проблема стала найзначнішою з тих, що трапилися з Curiosity.

Вперше проблема проявилася вранці в середу. Все почалося з того, що співробітники центру управління помітили дані, які вказували на пошкодження флеш-пам'яті марсоходу. Бортове ПЗ не записувало в пам'ять ніяких нових даних, а сам космічний апарат не передавав дані, записані раніше. Єдиною інформацією, яку можна було отримати від ровера, стала телеметрія реального часу. Після цього було прийнято рішення перейти на комп’ютер B.

Вихід з безпечного режиму був здійснений в суботу, а в неділю марсохід почав використовувати HGA (high-gain antenna) для зв'язку з Землею.

На даний момент, Curiosity знову знаходиться в «активному» режимі. За розрахунками, він повинен повністю відновитися і продовжити наукові пошуки на наступному тижні.

Інженери  NASA планують повернутися на основний комп'ютер. Якщо проблема дійсно в пошкодженні пам'яті, то перезапуск основного комп'ютера повинен вирішити проблему.

 


Ключові слова: