Сонячна система. Її склад та будова - Марс, Земля та ін
 
 
  Головна
  Усі новини
  Космос
    Сонячна система
    Галактики
    НЛО
    Космонавтика
    Інше
  Фото
  Реферати
  Інформація
  Гостьова книга
 
     
     
 
 

 

В політ на Марс відправлять мавпу

Зураб Міквабіа, директор Інституту експериментальної патології і терапії, який поставляв мавп для дослідів в області космосу, запевняє: "Ми плануємо відновити програму з польоту мавп на Марс". 

Вже йдуть попередні переговори із цього приводу з Академією космонавтики.

Ініціативна група спиратиметься на сумісний російський-європейський проект "Марс-500" і його сателітний експеримент "Марс-105", які проводяться за участю Роскосмоса і Російської академії наук. 

Експеримент "Марс-105" з повною ізоляцією шістьох добровольців в умовах космічної експедиції почався 30 березня 2009 року. Учасники експерименту - двоє представників ЄС і четверо росіян - були відібрані з шести тисяч претендентів, що направили заявки в ІМБП. Три місяці ізоляції стали для них підготовкою до основного, 520-добового експерименту, який повністю змоделює політ на Марс.

Проте останні дослідження показали, що дія радіації в багатоденному польоті, можливо, перевищить допустимі норми, і люди на борту космічного корабля піддаватимуться ризику опромінювання. 

У зв'язку з цим учені прийшли до висновку, що у пробний космічний політ на Марс повинна відправитися мавпа. Планується, що мавпу супроводжуватиме робот, який годуватиме її і доглядатиме за нею. Головне завдання вчених - навчити мавпу співпрацювати з роботом. 

На даний момент інститут проводить серії досліджень і тестів, в ході яких буде відібрано 40 особин тварин для подальшого навчання. Спочатку науковці ІМБП планували вивчити дію хронічного і гострого опромінювання на мавп на Землі. Експеримент отримав назву "Бриз-М" і проходив в рамках проекту "Марс-500". 

У інституті була створена установка, в якій в наземних умовах моделювалося випромінювання, що має властивості того, що діятиме на космонавтів під час міжпланетного перельоту. В ході короткочасних сеансів - 14-30 діб - учені експериментальним шляхом підбирали за спектром адекватну дозу опромінювання, щоб потім досліджувати порушення в організмах тварин. Проте подібні порушення можуть виявитися не відразу, можливо навіть в наступному поколінні, тому експеримент розрахований на декілька десятків років. 

А пробний космічний політ з живою мавпою дасть відповіді на багато питань учених вже найближчим часом. 

Вперше радянські космонавти відправили на орбіту мавпу ще в 1983 році. Абрек і Біон провели у польоті п'ять днів. Через два роки ще два "космонавти", Вірний і Гордий довели цей термін до семи днів на орбіті Землі. Три інших космічних місії за участю мавп були проведені в 1989, 1992 і 1996 році, після чого такі польоти були припинені, а всі експерименти з мавпами в космічних умовах перейшли на Землю. Найстаріша і досі мавпа, що літала в космос, - 16-річний Крош. Її вік за людськими мірками відповідає 60 рокам. 

Сьогодні фахівці ІМБП проводять клінико-фізіологічні дослідження, вивчають зміни у вищій нервовій діяльності тварин і стежать за працездатністю приматів, яких опромінюють радіацією. Проте подібні експерименти викликали різку критику організацій з прав тварин. 

"Люди приносять в жертву більше 100 мільйонів тварин в ім'я свого здоров'я і краси, пора подумати і про альтернативу такій поведінці. Я впевнений, учені просто повторять історію з Лайкою, першим собакою в космосі. Вже не секрет, що вона загинула в перші хвилини польоту, і її тіло подорожувало в космосі впродовж двох тижнів" - сказав Сергій Збарській, представник міжнародної організації з захисту тварин WWF, виражаючи своє ставлення до дослідів над живими приматами.

 

За матеріалами: space.rin.ru Розміщено: 27.12.2009