Сонячна система. Її склад та будова - Марс, Земля та ін
 
 
  Головна
  Усі новини
  Космос
    Сонячна система
    Галактики
    НЛО
    Космонавтика
    Інше
  Фото
  Реферати
  Інформація
  Гостьова книга
 
     
     
 
 

Знайдено пояснення асиметрії розподілу озер на поверхні Титана

На думку вчених з США, збільшення щільності розташування озер у приполярній області північної півкулі найбільшого супутника Сатурна - Титана - пов'язано з тим, що орбіта Сатурна має форму еліпса.

Півкулі Титана. Зображення НАСАДані, зібрані апаратом «Кассіні» за шість років роботи, показують, що загальна площа заповнених рідкими вуглеводнями озер, які розташовуються у високих широтах північної півкулі Титана, приблизно в 20 разів перевищує площу озер у відповідних областях південної півкулі.

Деякі вчені вважають, що до появи асиметрії приводять якісь топографічні особливості місцевості. Проте ніяких істотних відмінностей в рельєфі приполярних областей виявити поки не вдалося.
Інша група фахівців пов'язує нерівномірність розподілу озер із сезонними (зима і літо в півкулях Титана змінюють один одного кожні 15 земних років) змінами інтенсивності випаровування метану. У цій теорії є один очевидний недолік: за розрахунками, за рік рівень рідини в озерах тієї півкулі, в якій триває літо, може зменшуватися на один метр, в той час як озера Титану мають глибину в декілька сотень метрів, і за 15 років вони, очевидно, не встигнуть наповнитися або висохнути. Крім того, сезонні зміни не дозволяють пояснити те, що за сукупною площею висохлих озер північна півкуля супутника втричі перевищує південну.

В основі нової теорії американських учених лежать дані вимірювань орбіт Сатурна і його супутника: відомо, що в ті періоди, коли в північній півкулі Титана настає літо, він знаходиться на 12% далі від Сонця, ніж тоді, коли літо приходить в південну півкулю. Це, на думку дослідників, має призводити до поступового накопичення метану в північній півкулі.

У далекому минулому (близько 32-х тисяч років тому) орбіта Сатурна мала дещо інші параметри, і озера на Титані повинні були, якщо вірити вченим, концентруватися в південній півкулі. Аналогічна ситуація складається на Землі: багато кліматологів пов'язують настання льодовикових періодів з тривалими циклами зміни клімату, викликаними коливаннями орбіти планети.

 

  Розміщено: 1.12.2009