Сонячна система. Її склад та будова - Марс, Земля та ін
 
 
  Головна
  Усі новини
  Космос
    Сонячна система
    Галактики
    НЛО
    Космонавтика
    Інше
  Фото
  Реферати
  Інформація
  Гостьова книга

 

 
 
 
 
     
 
 

Нова зірка перетворюється в наднову

Астрономи з Європейської південної обсерваторії (ESO) виявили - подвійну систему, в якій один з компаньйонів, білий карлик, готується вибухнути.

Хмари пилу навколо V445. Фото ESOВ рамках роботи учених цікавив об'єкт V445, розташований на відстані 25 тисяч світлових років від Землі в сузір'ї Корма. У листопаді 2000 року яскравість даного об'єкту збільшилася у 250 разів - народилася нова зірка. При цьому в спектрі випромінювання об'єкту майже повністю відсутній водень, що нехарактерно для нових. Подальші спостереження V445 за допомогою комплексу оптичних телескопів VLT дозволили визначити, що перед ученими не просто нова зірка, а об'єкт, що готується стати надновою типу Ia.

Справа в тому, що V445 є подвійною системою, яка складається із звичайної зірки і білого карлика. Карлик краде у сусіда матерію, поступово набираючи масу. При цьому, тоді, коли маса перевищить певну межу (межа Чандрасекара), відбудеться вибух наднової. Проте, якщо щільність матерії навколо карлика стає дуже високою, то в оболонці починаються реакції, які можуть призводити до вибухів. Саме такий викид спостерігали учені у 2000 році.

За словами дослідників, виявлений об'єкт не тільки надає унікальну можливість поспостерігати підготовку до вибуху наднової, але і допоможе відповісти на питання: як швидко після подібних вибухів карлики повторно набирають масу.

Комплекс VLT складається з восьми телескопів. Чотири 8,2-метрових мають власні імена: Анту, Куйен, Меліпал і Йепун, що на мові індійців Мапуче означає "Сонце", "Місяць", "Південний хрест" і "Венера". Ще чотири 1,8 метрових телескопа власних назв не мають. Всі інструменти розташовуються на висоті понад 2,6 кілометра над рівнем моря.

 

  Розміщено: 19.11.2009