Сонячна система. Її склад та будова - Марс, Земля та ін
 
 
  Головна
  Усі новини
  Космос
    Сонячна система
    Галактики
    НЛО
    Космонавтика
    Інше
  Фото
  Реферати
  Інформація
  Гостьова книга

 

 
 
 
 
     
 
Марс, вода
 

З’явилися нові докази існування у минулому води на Марсі

Гігантські тріщини, які утворили багатокутні западини  на поверхні Марса, є результатом випаровування озер. Це ще один доказ того, що марсіанське минуле насправді було теплим і вологим.

Мохамед Рамі аль-Мааррі з Інституту Макса Планка досліджував системи тріщин всередині 266 басейнів по всій поверхні Марса і знайшов западини, які доходять до 250 метрів в діаметрі.

Багатокутні западини на Марсі були зафіксовані досить давно, але до цих пір цей феномен вважався наслідком термічного розширення підстилаючої поверхні у вічній мерзлоті планети.

Гігантські тріщини, які утворюють багатокутні западини

Аль-Мааррі розробив аналітичну модель для визначення глибини і відстані між западинами, виходячи з того що вони були викликані деформуючою силою, що утворилася в результаті охолодження ґрунту. Учений виявив, що в цьому випадку максимальний діаметр западини повинен бути всього лише 65 метрів, набагато менше, ніж утворення, які можна спостерігати на Червоній планеті.

За допомогою знімків камери MOC супутника Mars Global Surveyor, а також камер HiRISE і Context орбітального дослідницького апарату MRO, аль-Мааррі встановив, що середній діаметр багатокутних западин становить від 70 до 140 метрів. Ширина самих тріщин при цьому варіюється від метра до десяти.

Можна припустити, що в проміжку між 4,6 і 3,8 мільярда років тому Марс був покритий значною кількістю води. Дощова і річкова вода поступово накопичувалася всередині лагун і кратерів, утвореними метеоритами. Так утворювалися озера, які могли існувати кілька тисячоліть, перш ніж висохнути.

Однак аль-Мааррі вважає, що в північній півкулі, деякі з кратерних западин могли сформуватися набагато пізніше. "Коли метеорит зіштовхується з поверхню Марса, енергія утворена внаслідок цього, може розтопити лід, який знаходиться під марсіанської корою, і створити те, що ми називаємо гідротермальною системою. У цьому випадку вода може заповнити кратер, та утворити озеро, яке покриється шаром льоду. Навіть за нинішніх кліматичних умовах зникнення подібного утворення може зайняти багато тисяч років", - говорить вчений, що представив результати свого дослідження на Європейському конгресі планетарних наук.

  Розміщено: 19.09.2009