Юпітер "з'їв" своїх супутників

Астрофізикам з Університету штату Арізона вдалося встановити, що в минулому Юпітер поглинув безліч своїх супутників. Таким чином, відомі на цей час супутники є лише малою частиною з тих об'єктів, які "жили" навколо газового гіганта протягом усього часу його існування.

У рамках свого дослідження вчені цікавилися чотирма великими супутниками газового гіганта: Іо, Європою, Ганімедом та Каллісто (Галілеєві супутники). Орбіти даних об'єктів указують на те, що вони сформувалися з газопилового диска, що розташовувався в екваторіальній площині Юпітера. Метою роботи дослідників, зокрема, було вивчення джерел матеріалу для цього диска.

Астрофізики припускають, що основних джерел було два: сам Юпітер та залишки хмари, що дала початок Сонцю. Відомо, що Іо, Європа, Ганімед та Каллісто містять велику кількість важких елементів. Комп'ютерне моделювання дозволило встановити, що якби склад диска, з якого формувалися супутники, був ідентичний матеріалу, з якого складається Юпітер, то сумарна маса цього диска повинна була б становити близько 2 відсотків маси планети-гіганта. 

Таким чином, дослідники вирішили, що основним джерелом газу для "Галілеєвих  супутників" Юпітера був матеріал, що залишився після формування Сонця. Комп'ютерне моделювання дозволило встановити, що потоки газу й пилу з міжпланетного простору дестабілізували орбіти інших супутників, у результаті чого частина з них упала на Юпітер.

За словами дослідників, спостережувані в цей час супутники є останнім поколінням з безлічі супутників, які існували навколо газового гіганта. Даний факт, зокрема, вказує на відносну молодість Іо, Європи, Ганімеда та Каллісто.

Також науковці вважають, що "зміна поколінь" супутників характерна і для Сатурна, про це можна зробити висновок проаналізувавши -  Титан.

 


Ключові слова: Юпітер,