Телескоп XMM-Newton виявив чорну діру, під час «обіду»

Європейський орбітальний телескоп XMM-Newton виявив в галактиці NGC 4845 в сузір'ї Діви гігантську чорну діру, що пожирає останки великої планети ("гарячого Юпітера") або невеликого коричневого карлика.

"Ми вперше змогли простежити за тим, як чорна діра розриває на частини об'єкт, не схожий за своєю природою на зірку. За нашими оцінками, тільки зовнішні шари «гарячого Юпітера» були з'їдені чорною дірою, що змусило планету "схуднути" на 10% її маси . Очевидно, щільне ядро об'єкта досі обертається навколо чорної діри ", - заявив Роланд Вальтер з Женевської обсерваторії (Швейцарія).

Чорну діру в центрі галактики NGC 4845 виявила група польських астрономів, аналізуючи дані, зібрані орбітальними обсерваторіями XMM-Newton і Swift, а також японським рентгенівським монітором MAXI на борту Міжнародної космічної станції.

Науковці виявили незвичайну чорну діру абсолютно випадково - вони вивчали рентгенівське випромінювання сусідніх галактик в січні 2011 року. У процесі спостережень астрономи помітили, що частина NGC 4845 стала яскравішою в рентгенівському діапазоні, чого не спостерігалося в попередні десятиліття. Вчені зацікавилися цим і детально вивчили точку спалаху рентгенівського випромінювання, її потужність і спектр.

Виявилося, що NGC 4845 стала помітною в рентгені через те, що надмасивна чорна діра в її центрі захопила і розірвала на частини слабкий і відносно холодний об'єкт. За оцінками астрономів, маса даного об'єкта в 14 - 30 разів перевищувала масу Юпітера, що дозволяє вважати його великим "гарячим Юпітером" або невеликим коричневим карликом. Як вважають астрономи, зібрані ними дані про "обід" чорної діри допоможуть підготуватися до аналогічного події в другій половині 2013 року, коли чорна діра в центрі нашої Галактики Стрілець A* поглине велику хмару газу.

 


Ключові слова: