Сонячна система. Її склад та будова - Марс, Земля та ін
 
 
  Головна
  Усі новини
  Космос
    Сонячна система
    Галактики
    НЛО
    Космонавтика
    Інше
  Фото
  Реферати
  Інформація
  Гостьова книга
 
     
     
 
 

 

Мікроби вижили у відкритому космосі 553 дні

Півтора року в умовах радіації, жорстких перепадів температур і вакууму, що висмоктує будь-яку вологу. Важко повірити, що крихітні бактерії здатні пережити таке "знущання". Проте скромні підкорювачі космосу продемонстрували витривалість, чим не тільки порадували, але й здивували астробіологів.

Цікаве дослідження провели вчені з британського Відкритого університету (Open University). Вони взяли кілька шматочків скелі і відправили їх на орбіту. Ці камені були закріпленні зовні європейського модуля Міжнародної космічної станції. При цьому поверхні цих каменів покривали колонії мікроорганізмів

На подив авторів дослідження, виявилося, що бактерії залишилися в живих. Нині вони повернені на Землю і процвітають в одній з лабораторій Відкритого університету.

Як саме мікроби примудрилися винести вплив відкритого простору - біологи поки не знають. Є лише перші припущення. Скажімо, у цих маленьких космічних мандрівників товста клітинна стінка. Це одна з можливих причин підвищеної стійкості даних організмів.

Один із авторів експерименту - Чарльз Кокелл - стверджує: "Можливо дані мікроби формують колонії з декількох клітин, які, ймовірно, захищають бактерії в центрі від впливу ультрафіолетового випромінювання і дають деякий опір до висихання".

Раніше було відомо, що спори бактерій і віруси можуть вижити в таких умовах, але це перший випадок, коли "знущання" успішно перенесли фотосинтезуючі ціанобактерії. Вид мікробів-космонавтів поки не ідентифіковано (умовно його назвали OU-20), але вчені схиляються до того, що він належить роду Gloeocapsa.

Одна з учасниць проекту Карен Олссон-Френсис розповіла, що подібні експерименти покликані відібрати найвитриваліші мікроби, які могли б стати в нагоді людям у далеких космічних польотах і в колоніях на інших планетах. Такі бактерії потенційно здатні утилізувати відходи в системах життєзабезпечення або видобувати корисні речовини з ґрунту і гірських порід.

  Розміщено: 3.09.2010