Сонячна система. Її склад та будова - Марс, Земля та ін
 
 
  Головна
  Усі новини
  Космос
    Сонячна система
    Галактики
    НЛО
    Космонавтика
    Інше
  Фото
  Реферати
  Інформація
  Гостьова книга
 
     
     
 
 

 

У лабораторії вперше відтворений сатурніанський шестикутник

Ученим вперше вдалося відтворити в лабораторії полярний шестикутник Сатурна. Стаття дослідників з'явилася в журналі Icarus, а її короткий виклад приводить SCIENCENOW.

Загадковий сатурніанський шестикутник. Фото NASAДля роботи дослідники використовували резервуар з 30 літрами води, який поволі обертався на спеціальному столі. Цей резервуар імітував рух атмосфери газового гіганта. Усередині резервуару з водою помістили спеціальне кільце, яке оберталося відносно нього. Кільце приводило до виникнення досить складних струмів в рідині. Щоб побачити їх, фізики додали у воду зелений фарбник.

В результаті їм вдалося встановити, що завихрення, які виникають по периметру струму, який створюється кільцем, скривлюють його, роблячи з круга багатокутник. Варіюючи власну швидкість кільця учені змогли отримати найрізноманітніші форми - трикутники, квадрати, овали. Їм навіть вдалося вивести емпіричний закон - чим швидше оберталося кільце, тим менше сторін були у багатокутника.

Вперше шестикутник навколо північного полюса Сатурну був виявлений в 1988 році на фотографіях, отриманих апаратом "Вояджер". Тоді незвичайну форму потоку списали на довколишній шторм. Пізніше, шестикутник був знятий "Кассіні" і вже без шторму. Нові результати показують, що утворення шестикутника обумовлене гідродинамічними ефектами в атмосфері.

За матеріалами: lenta.ru Розміщено: 12.04.2010